Αντετοκούνμπο: Γιόρτασε τα 27α γενέθλια με 27 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής στο Μπακς – Καβαλίερς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στη δράση μετά από δυο ματς που έμεινε στην εξέδρα και ανήμερα των 27ων γενεθλίων είχε… φουλ του 27, στη νίκη των Μπακς επί των Καβαλίερς (112-104) στο «Fiserv Forum»!

Πιο συγκεκριμένα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 27 πόντους, την ημέρα των 27ων γενεθλίων του (6/16 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/7 βολές), 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής. Οι 15 από τους πόντους του μπήκαν στην 4η περίοδο.

Να αναφέρουμε ότι οι Μπακς τήρησαν την… παράδοση που τους θέλει νικητές, όποτε αγωνίζονται την ημέρα που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σβήνει κεράκια (4-0).

Πολύ καλή εμφάνιση για τα «Ελάφια» πραγματοποίησε και ο Μίντλετον, ο οποίος είχε 21 πόντους, 8 ασίστ, ο Χόλιντεϊ είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ.

Έτσι, η ομάδα του Μιλγούοκι έφτασε στο 16-9, ενώ οι Καβαλίερς, από τους οποίους ξεχώρισαν οι Άλεν (25 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Μάρκανεν (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ), πήγαν στο 13-12.

Επόμενος αντίπαλος για τους Μπακς, θα είναι οι Χιτ, τα ξημερώματα της Πέμπτης (02:30) στο Μαϊάμι. Στην συνέχεια, τα «ελάφια» θα ταξιδέψουν στο Χιούστον, στην Νέα Υόρκη και στην Βοστόνη.