Αγγλία – Γερμανία 2-0: Τα “λιοντάρια” βρυχώνται (video)

Με τα γκολ των Στέρλινγκ και Κέιν στο δεύτερο ημίχρονο οι οικοδεσπότες του ντέρμπι πανηγύρισαν έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο στο Γουέμπλεϊ και μαζί την πρόκριση στα προημιτελικά του EURO

Ένα βήμα πιο κοντά στο πεπρωμένο της βρίσκεται από σήμερα η εθνική Αγγλίας. Τα “τρία λιοντάρια” θριάμβευσαν επί των Γερμανών με 2-0 στο Γουέμπλεϊ και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του EURO, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή της αναμέτρησης μεταξύ Σουηδίας και Ουκρανίας.

“Χρυσοί” σκόρερ οι Στέρλινγκ (75′) και Κέιν (86′) για την Αγγλία, που πέτυχε κάτι σπάνιο, να κερδίσει νοκ άουτ αγώνα μεγάλης διοργάνωσης χωρίς να χρειαστεί παράταση ή πέναλτι.

Το προσεκτικό ξεκίνημα και των δύο ομάδων στέρησε από το ματς τις μεγάλες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με την Αγγλία να είναι επικίνδυνη στις στημένες φάσεις και να πλησιάζει στο γκολ στις καθυστερήσεις, όταν ο Κέιν απέτυχε να φτάσει σε τελική προσπάθεια, ενώ οι Γερμανοί είχαν να επιδείξουν ένα χαμένο τετ-α-τετ του Βέρνερ.

Η απόκρουση του Πίκφορντ σε σουτ του Χάβερτς στο 48′ ήταν η πρώτη και τελευταία αξιοσημείωτη φάση, πριν το πρώτο γκολ της Αγγλίας. Η συνεργασία του Γκρίλις με τον Σο έφερε τον σκόρερ σε θέση βολής για το 1-0, ενώ στο γκολ του Κέιν συμμετείχαν ξανά οι δύο πρώτοι. Ενδιάμεσα, ο Μίλερ είχε χάσει ανεπανάληπτο τετ-α-τετ για να ισοφαρίσει, με την Αγγλία να μην έχει δεχτεί γκολ σε τέσσερις αγώνες.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Τρίπιερ, Σο, Ράις (88′ Χέντερσον), Φίλιπς, Σάκα (69′ Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Ρούντιγκερ, Χούμελς, Γκίντερ (88′ Τσαν), Κίμιχ, Κρόος, Γκορέτσκα, Γκόσενς (88′ Σανέ), Μίλερ (92′ Μουσιάλα), Χάβερτς, Βέρνερ (68′ Γκνάμπρι).