Αγγλία-Δανία 2-1: Τα λιοντάρια για πρώτη φορά στον τελικό

Επικράτησαν με 2-1 της Δανίας στην παράταση χάρη σε πέναλτι-δώρο του διαιτητή και θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία την Κυριακή

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Αγγλία πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του EURO, επικρατώντας με 2-1 της αξιόμαχης Δανίας στην παράταση, με τον Χάρι Κέιν να δίνει την ευκαιρία στην ομάδα του να διεκδικήσει το πρώτο της τρόπαιο, χάρη στο πέναλτι-δώρο από τον διαιτητή που πήρε στον έξτρα χρόνο.

Πρόκειται για τον πρώτο τελικό EURO, που θα συμμετάσχουν τα “τρία λιοντάρια” και τον πρώτο σε μεγάλη διοργάνωση μετά το κερδισμένο Μουντιάλ του 1966.

Όπως ήταν λογικό, το Γουέμπλεϊ πήρε “φωτιά” και οι 50.000 και πλέον Άγγλοι τραγουδούσαν δυνατά στους παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ το “it’s coming home”.

Η Αγγλία θα βρει απέναντί της την Ιταλία, που ήδη από χθες είχε κλείσει θέση στον τελικό της Κυριακής (11/7, 22:00), πετώντας έξω από τη διοργάνωση την Ισπανία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 30ό λεπτό, η άψογη εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκααρντ άφησε άφωνο το Γουέμπλεϊ, αφού ο Πίκφορντ δεν αντέδρασε παρότι η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας και η Δανία άνοιξε το σκορ. Με το γκολ αυτό έβαλε τέρμα και στο σερί του τερματοφύλακα της Αγγλίας, που έμεινε 724 λεπτά χωρίς να δεχθεί γκολ!

Στη συνέχεια, η Αγγλία έτρεξε και βρήκε το γκολ που χρειαζόταν πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, καθώς μετά από μια σπουδαία κάθετη του Κέιν στον Σάκα πριν το γύρισμα του τελευταίου, ο Κιάερ έβαλε το αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το 1-1 και βάζοντας “φωτιά” στο γήπεδο.

Οι Άγγλοι φωνάζουν στο 77′ για πέναλτι που δεν δόθηκε στον Κέιν, μετά από μαρκάρισμα του Νέργκαρντ και στο 83′ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο 2-1 με τον Στόουνς να κάνει την κεφαλιά, αλλά να σουτάρει άουτ, μετά από γέμισμα του Σο.

Ό,τι δεν πήραν οι γηπεδούχοι στο 77′, τούς το έδωσε ο διαιτητής στο 104′, αφού ο Στέρλινγκ, κάνοντας ελιγμούς ανάμεσα σε Μάλε και Γένσεν στο 10’4, έπεσε στο έδαφος και πήρε το πέναλτι, που είδε μόνο ο Μάκελι. Ο Κέιν, που ανέλαβε να το εκτελέσει, ήταν αρχικά άστοχος, όμως, ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο, Σακά (69′ Γκρίλις/106′ Τρίπιερ), Ράις (95′ Χέντερσον), Φίλιπς, Μάουντ (95′ Φόντεν), Σακά (69′ Γκρίλις), Κέιν, Στέρλινγκ.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Κρίστενσεν (79′ Άντερσεν), Κιάερ, Βέστεργκααρντ (105+1′ Βιντ), Στρίγκερ Λάρσεν (68′ Βας), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (88′ Γένσεν), Μάλε, Μπρέθγουεϊτ, Ντόλμπεργκ (67′ Νέργκαρντ), Ντάμσγκααρντ (65′ Πόουλσεν).