Ανατροπή με Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός και νίκη στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού

Από το -13 (61-48) στις αρχές της 4ης περιόδου, χάρη σε 11 πόντους του Νεμάνια Νέντοβιτς (24π. με 4/8 τρίποντα) σε «πράσινο» σερί 0-15, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε με 76-81

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, έκανε την ανατροπή με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς και νίκησε με 81-76 τον Ολυμπιακό για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τους «ερυθρόλευκους» -αλλά και η πρώτη εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις φέτος- και υποχώρησαν στο 6-1, ρεκόρ που πλέον έχει και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ.

Ο Ολυμπιακός κάνοντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουσταφά Φαλ κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 59-45, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαθε επιθετικό μπλάκ άουτ έχοντας μεταξύ άλλων στο συγκεκριμένο διάστημα 0/9 τρίποντα! Στον αντίποδα οι «πράσινοι» στην τελευταία περίοδο είχαν 7/10 τρίποντα ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη.

Οι γηπεδούχοι που σούταραν συνολικά 4/27 τρίποντα, 21/34 δίποντα και 22/28 βολές κορυφαίοι ήταν οι Μουσταφά Φαλ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ) και Σάσα Βεζένκοφ (19 πόντοι,. 10 ριμπάουντ) ενώ 10 πόντους είχε ο Σλούκας. Από την άλλη πλευρά οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 10/28 τρίποντα, 20/37 δίποντα και 11/13 βολές, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να έχει 24 πόντους, τον Ιωάννη Παπαπέτρου 13 πόντους και τον Λεωνίδα Κασελάκη 11 πόντους και 5 ριμπάουντ,

Οι Πειραιώτες άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς μετά από το αρχικό 2-2 με επτά πόντους του Βεζένκοφ έτρεξε επιμέρους σκορ 10-1 και προηγήθηκε στο 6′ με 12-3. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όμως απάντησε με ένα δικό του σερί 7-0 και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (14-15). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ξεφύγει με 27-21 με το τρίποντο του Λαρεντζάκη όμως οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν και πάλι τη διαφορά ενώ με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου ξέφυγαν εκείνοι με 31-36 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (33-36).

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε ρυθμό και στην επίθεση της ομάδας, ενώ ταυτόχρονα ο Φαλ κέρδιζε τις μάχες και στις δύο ρακέτες. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 45-43 στο 24′ όμως οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 11-0 μετέτρεψαν το σκορ σε 56-43 στο 28′ ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους με τον Φαλ να κάνει το σκορ 59-45.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να βρει ηρεμία στο παιχνίδι του και με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 67-64 στο 36′, ενώ με το γκολ φάουλ του Σέρβου και στη συνέχεια με δικό του τρίποντο έκανε την πλήρη ανατροπή, προσπερνώντας με 70-69 με τρία λεπτά να απομένουν.

Στο 38′ ένα νέο τρίποντο, από τον Κασελάκη έβαλε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 73-70 με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος τόσο πίσω από τα 6,75μ. (0/7) όσο και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Νέντοβιτς σκόραρε ξανά για τρεις για το 72-76 στα 1’42” για το τέλος. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Σαντ Ροος με νέο τρίποντο (74-79) έφερ πιο κοντά στη νίκη την ομάδα του, που κατάφερε να την εξασφαλίσει καθώς ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στις δύο απόμενες επιθέσεις του. Κασελάκης και Σλούκας με το παιχνίδι να έχει κριθεί έγραψαν το τελικό 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81.