Αλύγιστη Σάκκαρη, στην οκτάδα του Miami open με επική ανατροπή

Αλύγιστη η Μαρία Σάκκαρη έφτασε σε εντυπωσιακή ανατροπή στην αναμέτρηση με την Τζέσικα Πεγκούλα και πήρε τη νίκη και μαζί την πρόκριση για την οκτάδα του Miami open.

Η αντίπαλος της Ελληνίδας πρωταθλήτριας είχε 6 ευκαιρίες σε ισάριθμα match point για να βρεθεί στην οκτάδα του τουρνουά, αλλά η 25χρονη πρωταθλήτρια δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να πανηγυρίσει στο φινάλε μία επική πρόκριση με 2-1 σετ!

Το ματς είχε δραματικό φινάλε. Μετά από αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 38 λεπτών, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της 27χρονης Αμερικανίδας (νο 33 στον κόσμο) με 6-4, 2-6, 7-6(6) και μπροστά της θα βρει τη νικήτρια του Australian Open, Ναόμι Οσάκα (Τετάρτη 31/03).

Για την Σάκκαρη ήταν η 4η πρόκριση σε προημιτελικό μέσα στο 2021, δείγμα της πολύ καλής κατάστασης που βρίσκεται. Μπορεί η Πεγκούλα να μην είναι ευρέως γνωστή, αλλά πρόκειται για μια από τις πιο φορμαρισμένες παίκτριες στο tour, κάνοντας αίσθηση πριν μερικές εβδομάδες με την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Australian Open!

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ η Σάκκαρη βρήκε μερικά απίστευτα χτυπήματα στα κρίσιμα σημεία του και κατάφερ να στείλει το game στο τάι μπρέικ.

Εκεί έχασε μεγάλο προβάδισμα με 5-2 και βρέθηκε αντιμέτωπη με νέο ματς πόιντ στο 5-6, αλλά τελικά κατάφερε να βρει τους πόντους που ήθελε και να «κλέψει» το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά!

Η Ελληνίδα τενίστρια είχε συνολικά 47 winners, αλλά και 53 αβίαστα λάθη, έναντι 27-29 της Πεγκούλα αντίστοιχα.

Τώρα, όπως προαναφέραμε, θα βρει απέναντί της τη Ναόμι Οσάκα, η οποία άφησε εκτός την Ελίζ Μέρτενς με 6-3, 6-3 και έφτασε τις 23 σερί νίκες!

Οι δυο τους έχουν συναντηθεί άλλες τέσσερις φορές, με την πρωταθλήτρια από την Ιαπωνία να μετρά 3 νίκες.