«Άλωσε» και τον Εύοσμο η Παναχαϊκή (2-3) και “κλείδωσε” την άνοδο στη Super league 2 (vid)

Τρία στα τρία για την Παναχαϊκή στα μπαράζ ανόδου στη Super League 2. Οι κοκκινόμαυροι πέρασαν με 3-2 από τον Εύοσμο και έμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογία

Το σημαντικότερο βήμα για την άνοδο στη Super League 2 έκανε η Παναχαϊκή καθώς επιβλήθηκε 3-2 με ανατροπή του Αγροτικού Αστέρα στον Εύοσμο, περνώντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι κοκκινόμαυροι πέτυχαν το 3 στα 3 και αγκάλιασαν την επιστροφή τους στις επαγγελματικές κατηγορίες παρότι το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Μόλις στο 4ο λεπτό απο φάουλ του Χαλκιαδάκη, η άμυνα της Παναχαϊκής αδράνησε και ο Παπακωνσταντίνου με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Αγροτικό Αστέρα.

Ο Βαγγέλης Αλεξόπουλος απείλησε με κεφαλιά τρία λεπτά μετά (απομάκρυναν στην γραμμή οι αμυντικοί) για να έρθει η ισοφάρισε στο 27’ με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κέρι.

το δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά χάνοντας καλή ευκαιρία στο 57ο λεπτό, μετά την ωραία συνεργασία Κέρι-Καρακλάιτς ο πρώτος θα σουτάρει, αλλά ο Στρατηλάτης απόκρουσε σε κόρνερ.

Στο 64΄ νέα καλή φάση για την πατρινή ομάδα με το σουτ του Αλεξόπουλου από καλή θέση να μπλοκάρει ο κίπερ των γηπεδούχων, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα νέο σουτ του Τεγούση από καλή θέση, έδιωξε και πάλι ο Στρατηλάτης σε κόρνερ.

Η πίεση της Παναχαϊκής απέφερε καρπούς στο 73ο λεπτό όταν κέρδισε πέναλτι, ύστερα από γύρισμα του Λιποράσε η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και ο ρέφερι καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Λόρι Κέρι ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα» για το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 79΄ ο Μπουρλάκης θα βάλει το «κερασάκι στην τούρτα». Ο Πατρινός παίκτης βρέθηκε σε θέση βολής κι απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αγροτικού με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-3. Στο 94΄ κόρνερ του Χαλκιαδάκη κεφαλιά του Πορτοκαλά για το τελικό 2-3.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (K. Γαλτσίδης): Στρατηλάτης, Καλλίδης, Νικολαϊδης, Ζουλούμης, Ψάλτης, Παπακωνσταντίνου (77΄Κατσιάκης), Ευθυμιάδης (62΄ Πορτοκαλάς), Ζαφειρίδης, Καθάριος, Χαλκιαδάκης, Κεχαγιάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Σμίλτος, Τσακμάκης, Λιποράσε, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (89΄Γούλας), Στεργίδης, Καρακλάιτς (81΄Χαντί), Κέρι, Αλεξόπουλος, Τεγούσης.

Τα αποτελέσματα:

Σάββατο (28/5)

Αγροτικός Αστέρας – Παναχαϊκή 2-3 (4′ Νικολαΐδης, 90’+5 Χαλκιαδάκης – 27′, 73′ Κέρι, 79′ Μπουρλάκης)

Μακεδονικός – Ηλιούπολη 2-1 (17′ Βασιλείου, 30′ Λάλκοβιτς – 5′ Σταύρου

Προοδευτική – Ηρακλής Λάρισας 4-0 (22′ Κρητικός, 41′, 54′ Μακρυγιάννης, 79′ Ποτουρίδης)

Ρεπό: ΠΑΟ Ρουφ