Ακαπούλκο: Στα προημιτελικά σε 57 λεπτά ο Τσιτσιπάς!

Καταιγιστικός και στο δεύτερο παιχνίδι του στο τουρνουά του Ακαπούλκο (ATP 500) ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) σε 57 λεπτά του Τζον Ίσνερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Αντίπαλός του για μια θέση στην τετράδα θα είναι ο κακός του δαίμονας στα juniors, Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε 6-3, 6-4 τον Σεμπάστιαν Κόρντα.

Τσιτσιπάς και Αλιασίμ έχουν συναντηθεί 4 φορές σε επίπεδο ανδρών και το σκορ είναι 2-2, όπου ο Τσιτσιπάς έχει κερδίσει τα δύο τελευταία ραντεβού τους (Σαγκάη 2019, Μασσαλία 2020).

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της Τετάρτης στο Ακαπούλκο, ο Μίλος Ράονιτς, Νο4 του ταμπλό έπεσε θύμα έκπληξης και αποχαιρέτησε το τουρνουά γνωρίζοντας την ήττα με 6-3, 6-4 από τον Ντένις Κέπφερ, Νο 71 στην κατάταξη, ενώ ο Λορένζο Μουσέτι συνέχισε τα εντυπωσιακά του αποτελέσματα, επικρατώντας με 2-6, 6-3, 7-6(1) του Φράνσις Τιαφό.

Στα προημιτελικά, ο εκπληκτικός Ιταλός θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ που κέρδισε 6-4, 6-2 τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς ενώ στους “8” προκρίθηκε και το Νο2 του ταμπλό, Αλεξάντερ Ζβέρεφ με νίκη 6-3, 6-3 επί του Λάσλο Τζέρε.