Ο Αγκιμπού Καμαρά κράτησε ζωντανό για πρόκριση τον Ολυμπιακό (video)

Οι πρωταθλητές ισοφάρισαν τη Λουντογκόρετς στο 87′ αλλά το 1-1 δεν τους επιτρέπει να αισθάνονται σίγουροι για την πρόκριση

Με… από μηχανής Θεό τον Αγκιμπού Καμαρά, ο Ολυμπιακός γλίτωσε τα χειρότερα στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στη Λουντογκόρετς, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στον πρώτο αγώνα τους για το γ΄ προκριματικό του Champions League.

Το σκορ δεν κρίνει τίποτα, καθώς όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στη Βουλγαρία, όπου ο πρωταθλητής θα επιδιώξει το «διπλό» για να προκριθεί στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Το πρώτο μέρος στο Φάληρο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0, με τους Βούλγαρους να έχουν τη μεγάλη ευκαιρία με το τετ-α-τετ του Σωτηρίου, που «έβγαλε» σε κόρνερ ο Τζολάκης.

Τελικά οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με το απευθείας φάουλ του μεγάλου τους αστεριού, Κιρίλ Ντεσπότοβ στο 50΄, σε ένα από τα πολλά αναίτια μαρκαρίσματα που «χάρισαν» οι αντίπαλοί τους έξω από την περιοχή.

Στο 57΄ ο ντεφορμέ Χασάν συνέχισε να σπαταλά ευκαιρίες, όπως και με τη Νέφτσι στον προηγούμενο γύρο, καθώς με εξ επαφής κεφαλιά από τα 2 μέτρα έστειλε την μπάλα πάνω στον Κάλινα!

Στο 63΄ ο Τζολάκης έκανε φανταστική επέμβαση στο βολέ του Τεκπετέι και μετά το 65΄ ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ την άμυνα των Βουλγάρων, αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά.

Τελικά τη λύση έδωσε η «χρυσή» αλλαγή του Μαρτίνς, Αγκιμπού Καμαρά στο 87ο λεπτό: ο 20χρονος μεσοεπιθετικός με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ντεσπότοβ έχασε απίστευτη ευκαιρία, όταν από πλάγια δεξιά αστόχησε σε κενό τέρμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά (62΄ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Σισέ (53΄ Ελ Αραμπί), Ρεάμπτσιουκ, Μπα, Μασούρας, Μαντί Καμαρά, Κούντε (46΄ Εμβιλά), Βαλμπουενά (71΄ Αγκιμπού Καμαρά), Χασάν

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Καλίνα, Ικόκο, Πλαστούν, Βερντόν, Νεντιάλκοβ, Κάουλι Σόουζα (73΄ Σαντάνα), Γκονσάλβες, Μπάτζι, Τεκπετέι (81΄ Σισίνιο), Σωτηρίου (89΄ Βάντσερσον), Ντεσποτόβ