MESSINIA PLUS

Το άγχος και η πίεση για τον Άρι Καλαμάτας έδωσαν την νίκη στην αξιόμαχη Άμιλλα

MΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ: ΚΑΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΙ ΑΣΧΗΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ

Δεν έφτανε μόνο το καλό ξεκίνημα που έκανε στον σημερινό αγώνα η ομάδα του Άρι Καλαμάτας, απέναντι στην μαχητική Άμιλλα και το 16-2 έγινε 22-12 και στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με μια τεχνική ποινή κι ένα τρίποντο από τις φιλοξενούμενες το σκορ έγινε 22-21. Το παιχνίδι από το σημείο αυτό έγινε αμφίρροπο, με πολλές μονομαχίες, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως δόθηκαν από τους διαιτητές πάνω από 10 τζάμπολ σε διεκδικήσεις της μπάλας!

aris-prosfora-DSC-0069

Το ημίχρονο έληξε με 34-27 υπέρ του Άρι που είχε δείξει ότι δεν έχει αρκετές λύσεις για την συνέχεια, αφού - όπως δήλωσε στο τέλος κι ο προπονητής της ομάδας Μιχάλης Μπακογιάννης, το rotation και οι αλλαγές που έκανε, έδιναν πόντους στην ομάδα της Τρίπολης που διατηρούσε την μαχητικότητά της. Στο 3ο δεκάλεπτο, που ήταν το χειρότερο για την τοπική μας ομάδα, λίγο πριν τη λήξη του, η Άμιλλά πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ που ροκάνιζε την διαφορά συνεχώς με 37-38 με την Τζανή, ενώ η γηπεδούχος ομάδα είχε πετύχει μόνο 3 πόντους.

aris-prosfora-DSC-0074

aris-prosfora-DSC-0087

aris-prosfora-DSC-0090

aris-prosfora-DSC-0095

aris-prosfora-DSC-0098

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το άγχος και η πίεση για την νίκη κυρίευσε τις παίκτριες του Άρι, σε αντίθεση με τις αθλήτριες του κ.Τσουκαλά που πήραν κρίσιμα ριμπάουντ και βρήκαν στόχο σε καθοριστικά σουτ με το τελικό 48-51 να κρίνεται δίκαιο, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι μπροστά σε αρκετό κόσμο στο κλειστό της Τέντας.