ΑΕΚ Καλαμάτας – Αστέρας Αρφαρών 2-3: Στο θρόνο του με 18ο τρίποντο! (pics)

Με μία ακόμα νίκη, την 18η στη χρονιά, ολοκλήρωσε την πορεία του προς τον θρόνο της Α1 τοπικής ο Αστέρας Αρφαρών, καθώς επικράτησε 3-2 της ΑΕΚ Καλαμάτας στο γήπεδο Δυτικής Παραλίας.

Το ματς για την 22η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας του μεσσηνιακού ποδοσφαίρου είχε διακύβευμα μόνο για την Ένωση, η οποία υπό προϋποθέσεις κυνηγούσε την άνοδο από την δεύτερη θέση. Οι πρωταθλητές ωστόσο ήθελαν να κλείσουν νικηφόρα τη σεζόν όπως και έγινε σε ένα παιχνίδι όπου είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τον Τσέρτο από πλευράς γηπεδούχων και τον Σακκά από τους φιλοξενούμενους.

Ο Αστέρας Αρφαρών πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά και απείλησε κυρίως με στημένα του Μπούρα.

Από εκτέλεση κόρνερ του έμπειρου αριστεροπόδαρου μέσου προήλθε το 0-1 στο 35’ όταν ο Γιαννακόπουλος έπιασε κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Νικουλάε στην προσπάθειά του να διώξει, σχεδόν από την γραμμή τέρματος, την έστειλε στο βάθος της εστίας.

Η ΑΕΚ βρήκε απάντηση πριν την ολοκλήρωση του α’ μέρους με τον Νικουλάε να βγάζει ασίστ στον Τσέρτο που έγραψε το 1-1 στο 43’ αλλά ο Αστέρας αντέδρασε άμεσα και στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Μπούρας εκτέλεσε φάουλ πίσω από το κέντρο, οι αμυντικοί απέτυχαν να διώξουν οι αμυντικοί και με σουτ ο Κώστας Σακκάς έκανε το 1-2 στο 48’.

Η ΑΕΚ δεν πτοήθηκε και στο 57΄μετά απο κόρνερ του Φλέσσα ο Τσέρτος με κεφαλιά έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (2-2).

Τελικά, τελευταίοι χαμογέλασαν οι φιλοξενούμενοι, όταν στο 84΄ο Γιαννακόπουλος υποδέχτηκε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα, την έστρωσε στον επερχόμενο Κώστα Σακκά που με δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον Γκιώνη για το 2-3.

ΑΕΚ Καλαμάτας: Γκιώνης, Μαυροειδάκος, Γερμάνης, Σταματόπουλος, Μπουντας, Τσέρτος, Φλέσσας, Καρούμπας (58’ Πλαγιανός), Νικουλάε (74’ Ρούσεφ), Μάλαμας (58’ Μπέκος)

Αστέρας Αρφαρών: Σακκάς, Σουλιμάς, Πουλόπουλος (80’ Κορομηλάς), Πατσιώτης, Καπόγλης Κ., Καράμπελας, Μπούρας, Μουτσουλας (61’ Ματθαίος), Σακκάς, Γιαννακόπουλος, Καπόγλης Π.