AEK-Καλαμάτα 80 1-3: Άλωσε τη Ν. Φιλαδέλφεια και ξαναμπήκε στο “κόλπο”

Μεγάλη νίκη με 3-1 σετ μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια πανηγύρισε η Καλαμάτα 80 και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση από τον πρωτοπόρο Πήγασο Πολίχνης  στον όμιλο ανόδου της pre League ανδρών.

Μετά τις δύο σερί ήττες, οι "Λύκοι" επέστρεψαν στις επιτυχίες για την αγωνιστική της β ‘φάσης και  υποχρέωσαν την Ένωση στην 4η σερί ήττα της,  κατακτώντας ένα τρίποντο που μπορεί να αποβεί καθοριστικό για τη συνέχεια.

Αντίθετα από την παρουσία τους στα δύο τελευταία παιχνίδια οι παίκτες του Παναγιώτη Ντάκουρη εμφανίστηκαν με αυτοπεποίθηση και σιγουριά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφτασαν σε μία πανάξια επικράτηση που τους δίνει άλλο αέρα για το δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί.

Η Κ80 έδειξε  από το ξεκίνημα τις προθέσεις της καθώς προηγήθηκε 2-10 στο πρώτο σετ και παρότι η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε προσωρινά σε 10-14,  πήρε το σετ με 25-20.

Το δεύτερο σετ  ήταν  αμφίρροπο με την Καλαμάτα 80 να προηγείται 5-7, 9-11, 10-12 και 13-15, αλλά την «Ένωση» να ισοφαρίζει. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί (19-19) με ΑΕΚ να παίρνει στις λεπτομέρειες το σετ 25-22 και να ισοφαρίζει 1-1.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ με την Καλαμάτα να προηγείται 8-10 αλλά τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά με 15-14. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 23-23, όμως εκεί η Καλαμάτα με μικρό σερί, τελείωσε το σετ (23-25).

Στο τέταρτο σετ η Καλαμάτα πήρε κεφάλι (5-7) και αύξησε την διαφορά στους τέσσερις (6-10) και λίγο μετά στους επτά (10-17). Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε στον πόντο αλλά  η Καλαμάτα έδειξε χαρακτήρα, κρατήθηκε μπροστά και πήρε το σετ με 25-20 κάνοντας το 3-1.

Pre League - Όμιλος ανόδου (5η αγωνιστική)

ΑΕΚ – Καλαμάτα ’80 1-3 (20-25, 25-22, 23-25, 20-25)

Πήγασος Πολίχνης - Άθλος Ορεστιάδας 3-2 (23-25, 25-15, 22-25, 25-22, 15-11)

Κέρκης Σαμου - Αριστοτέλης Σκύδρας 3-2 (25-23, 22-25, 23-25, 25-15, 15-10)