Α2 πόλο: Ο Άργης Καλαμάτας άλωσε το Χαλάνδρι (11-13) και έκανε το πρώτο βήμα παραμονής

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος το συγκρότημα του Κώστα Πετρόπουλου πήρε την πρώτη από τις δυο νίκες που χρειάζεται για την παραμονή – Την Κυριακή στην Καλαμάτα το δεύτερο ματς

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος ο Άργης Καλαμάτας έκανε το πρώτο και σημαντικότερο βήμα για την παραμονή του στην Α2 πόλο ανδρών. Η καλαματιανή ομάδα άλωσε το Χαλάνδρι με 11-13 απέναντι στο Νηρέα στον πρώτο αγώνα των πλέι άουτ και πλέον χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία με το δεύτερο παιχνίδι να γίνεται την Κυριακή στο δημοτικό κολυμβητήριο Καλαμάτας.

ml-nireaargis-kal-polo-02-20240404

Το παιχνίδι

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι ομάδες πήγαν γκολ-γκολ με τον Άργη να ανοίγει πρώτος το σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές με 2-1 και 3-2 για να κλείσει το 8λεπτο στο 3-3 με πέναλτι του Κωνσταντόπουλου.

Στο δεύτερο 8λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με ένα σερί 3-0 προηγήθηκαν 6-3 στο 1'35" με τον Άργη Καλαμάτας να αντιδρά και να μειώνει στα δύο γκολ (7-5) στο ημίχρονο με τέρμα του Χρήστου Τσιότσιου στον παίκτη παραπάνω.

ml-nireaargis-kal-polo-06-20240404

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διαφορά τριών τερμάτων (8-5) αλλά συνέχεια ανήκε στον Άργη Καλαμάτας. Ανεβάζοντας τα ποσοστά του στο παίκτη παραπάνω (στο ξεκίνημα του παιχνιδιού είχε 1/4), ο Άργης έτρεξε σερί 0-3 και ισοφάρισε 8-8 στην κόντρα στο 2'48", με την περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά 9-9.

ml-nireaargis-kal-polo-16-20240404

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Άργης πέρασε για δεύτερη φορά στο ματς μπροστά στο σκορ 9-10 στο 7'43" αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση (10-10 στο 7'25"). Με πέναλτι του κορυφαίου της συνάντησης Γρηγόρη Γιαννόπουλου ο Άργης πήρε εκ νέου προβάδισμα (10-11 στο 4'35") και για πρώτη φορά προηγήθηκε με δύο τέρματα 10-12 με νέο πέναλτι του Μακαντάνη στο 3' και 52". Με κόντρα του Γιαννόπουλου η διαφορά πήγε στα τρία γκολ (10-13 στο 2'05") με τον Νηρέα Χαλανδρίου μετά από πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση να μειώνει στο τελικά 11-13 με γκολ στο παίκτη παραπάνω 56" πριν την κόρνα της λήξης.

Νηρέας Χαλανδρίου – Άργης Καλ. 11-13

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-2, 2-4, 2-4

Νηρέας: Κονταλέξης 1, Οικονομόπουλος 2, Κατσιγιαννης 2, Γιακουμάτος 2, Σιαρκος 2, Μπίζιος 1, Χρυσανθακόπουλος 1.

Άργης Καλ.: Κωνσταντόπουλος 1, Τσιότσιος Κ. 1, Μακαντάνης 1, Γιαννόπουλος 5, Τσελέντης 1, Παπαποστόλου 2, Τσιότσιος Χρ. 2