Α1 τοπική: “Τρένο” ο Ηρακλής Καλ., 4-0 την ΑΕΚ Καλ.- Το πανόραμα της 4ης αγωνιστικής

H... ταχεία “αμαξοστοιχία” που ακούει στο όνομα Ηρακλής Καλαμάτας δεν σταμάτησε ούτε στην 4η στροφή του πρωταθλήματος της Α1 τοπικής!

Η “αρμάδα” του Άρη Γαλανόπουλου έκαμψε χωρίς δυσκολία την αντίσταση της συντοπίτισσας ΑΕΚ με 4-0 στο “Π. Μπαχράμης”, πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές και φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή του πίνακα κατάταξης. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Σωτήρης Γκρίτζαλης, με δύο γκολ και μία ασίστ.

Η... πλάστιγγα άρχισε να γέρνει από νωρίς προς την πλευρά των γηπεδούχων, όταν στο 2’ ο Τζ. Παπαδέας έβγαλε συστημένη σέντρα, ο Γκρίτζαλης έπιασε εξαιρετική γυριστή κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 33’ με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να γίνεται δημιουργός και τον Μιχαλόπουλο να αναλαμβάνει τον ρόλο του εκτελεστή, με φοβερό σουτ από μακρινή απόσταση (2-0).

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου ο Γκρίτζαλης με μια “φωτοβολίδα” εκτός περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκιώνη και έκανε το 3-0, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 3-1 στο 83’, όταν κέρδισαν πέναλτι για χέρι αμυντικού. Ο Μαραβέλας ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Αλάμαρα που έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία.

Στο 86’ οι παίκτες του Ηρακλή... έκρυψαν την μπάλα. Μπάκας, Βαΐτσης και Κρέπης συνδυάστηκαν υπέροχα και ο τελευταίος σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-0).

Την επόμενη αγωνιστική (6-7/11) ο πρωτοπόρος και αήττητος Ηρακλής (12 β.) αντιμετωπίζει ως τυπικά φιλοξενούμενος στο “Π. Μπαχράμης” τον 2ο της βαθμολογίας ΠΑΣ Ράχη (9 β.), στο ντέρμπι κορυφής που όπως είναι φυσικό... κλέβει την παράσταση στο πρόγραμμα!

Ηρακλής Καλ. (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Τσίνα (80’ Σάμιος), Τζ. Παπαδέας, Μαγκλάρας, Μιχαλόπουλος (60’ Γ. Παπαδέας), Κωνσταντόπουλος (73’ Μπάκας), Μάρης, Βλαχάκης (80’ Κρέπης), Βαΐτσης, Φίλαΐ, Γκρίτζαλης (73’ Δαραβίγκας).

ΑΕΚ Καλ. (Παντελής Μάλαμας): Γκιώνης, Βέλμαχος (73’ Τσικρικάς), Μαυροειδάκος, Γερμάνης (61’ Ομέρι), Μπαστακός, Μπέκος, Τσέρτος, Φλέσσας, Γ. Κατσαρός, Μαραβέλας, Ν. Μάλαμας (78’ Π. Κατσαρός).

A.E. Λογγάς – Ολυμπιακός Καλ. 3-0: Επέστρεψε στα χαμόγελα και τις επιτυχίες

Χαμόγελα ξανά στη Λογγά! Τα “περιστέρια” επιβλήθηκαν 3-0 του Ολυμπιακού Καλ. και έπειτα από ένα... διάλειμμα στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Ράχη επέστρεψαν στις επιτυχίες, παίρνοντας την δεύτερη νίκη τους στη σεζόν.

Oι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στην αναμέτρηση, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παναγόπουλου στο 17’.

Λίγο αργότερα οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν... χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσουν από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο ο Αφάλης νικήθηκε από τον Βαρβεράκη, που κράτησε το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Στα... χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου (45+1’) ο Σούσα με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 και οι παίκτες του Δημήτρη Μάλαμα πήγαν στα αποδυτήρια με ένα ισχυρό προβάδισμα.

Μετά τα γκολ των Παναγόπουλου και Σούσα, ήταν η σειρά του Βουτιέρου να χριστεί σκόρερ κόντρα στον Ολυμπιακό, με τον 27χρονο μέσο να γράφει το 3-0 για την Α.Ε. Λογγάς στο 54ο λεπτό με κεφαλιά.

Α.Ε. Λογγάς (Δημήτρης Μάλαμας): Βαρβεράκης, Β. Κυριόπουλος, Μπαρούνης, Παναγόπουλος (85’ Τσέκος), Κουτσουμπός, Π. Κυριόπουλος, Κοντούλης (60’ Τραγομαλάς), Βουτιέρος, Σπυρόπουλος (80’ Παπασταύρου), Σούσα, Καμβύσης (85’ Λιόππας).

Ολυμπιακός Καλ. (Μιλτιάδης Μαυροειδής): Μουσελίνος, Αναζίκος, Γιαννόπουλος, Αφάλης, Κωνσταντόπουλος, Καρούμπας, Τζούβελης, Ιατρόπουλος, Δασκαλάκης (68’ Μαρούσης), Αρβανίτης, Κουπούζος.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Ηρακλής Καλ. –  ΑΕΚ Καλ. 4-0 2’, 44’ Γκρίτζαλης, 33’ Μιχαλόπουλος, 86’ Κρέπης
 ΑΕ Λογγάς –  Ολυμπιακός Καλ. 3-0 17’ πεν. Παναγόπουλος, 45+1’ Σούσα, 54’ Βουτιέρος
 Αναγέννηση Παραλίας –  ΠΑΣ Ράχη 0-2 41’ Κιόρρι, 77’ Κράκουλι
 Πανιώνιος Καλ. –  Δωριέας Δωρίου 0-3 27’ Ρουμελιώτης, 28’ Γκιάτα, 43’ Σ. Κουλόλλι
Θύελλα Χαρακοπιού – Αστέρας Αρφαρών 1-1 70’ Κουτσολίας / 77’ Χριστόπουλος
 Ηρακλής Κυπαρισσίας –  Νέος Άρις 1-1 47’ Σωτηρόπουλος / 60’ Σπηλιώτης