Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Η Καλαμάτα 80 πήρε το ντέρμπι

"Τρένο" συνεχίζει στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ η Καλαμάτα 80 καθώς επικράτησε στο ντέρμπι του ΓΣ Μεσσήνης σε εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής και πέτυχε την 10η νίκη της σε ισάριθμα ματς.

Η καλαματιανή ομάδα επιβλήθηκε 75-52 στην Τέντα, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα στη σεζόν.  Με το σκορ στο ημίχρονο 39-30 η ομάδα του Αλέξη Κορογώνα  έχτισε διαφορά στην τρίτη περίοδο για να φτάσει στην άνετη επικράτηση.

Σε τοποθέτησή του για τον αγώνα ο Μιχάλης Μπακογιάννης της Μεσσήνης, τόνισε: "Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι που ξέραμε ότι θα είναι υψηλής έντασης... Εμείς σίγουρα δεν είχαμε το καθαρότερο μυαλό ώστε να εκμεταλλευτούμε την μεγαλύτερη εμπειρία που έχουμε σαν ομάδα. Έγιναν αρκετά "φθηνά" λάθη και χάθηκαν πάρα πολλά αμυντικά ριμπάουντ και εκεί πιστεύω ότι κρίθηκε το ματς... Είχα πει στα παιδιά ότι το πιο σημαντικό σε αυτά τα παιχνίδια είναι να δείχνεις ότι το θέλεις περισσότερο απ' τον αντίπαλο...Η Καλαμάτα 80 σήμερα έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο από εμάς και τους αξίζουν συγχαρητήρια...Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να κάνω και ένα σχόλιο για την διαιτησία, χωρίς να θέλω να το κάνω προσωπικό, όμως αισθανόμαστε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ότι για να πάρουμε φάουλ θα πρέπει να ματώσουμε...Σε αντίθεση με τους αντιπάλους μας οι οποίοι πάνε με πολύ μεγάλη ευκολία στις βολές! Χωρίς να θέλω επαναλαμβάνω να ρίξω εκεί την ευθύνη της ήττας...Θεωρώ ότι είναι τυχαίο γεγονός και περιμένουμε διαιτησίες 50-50 στα υπόλοιπα ματς του πρωταθλήματος....! Για εμάς δεν έχει τελειώσει τίποτα...Έχουμε ακόμα ένα γύρο μπροστά μας και τα ντέρμπι στο δεύτερο γύρο στην έδρα μας...Θα σηκώσουμε κεφάλι και θα ανακάμψουμε απ' το επόμενο κιόλας παιχνίδι...!

Στο άλλο εξ αναβολής ματς, για την 9η αγωνιστική, ο ΓΣ Γαργαλιάνων πήρε σπουδαίο διπλό επί του Πελασγού στη Μεγαλόπολη με 64-62.