Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Ο Δίωνας νίκησε την Καλαμάτα BC στο ντέρμπι των αήττητων – Στην κορυφή με Καλαμάτα 80

Στο ντέρμπι των αήττητων ομάδων στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Δίωνας Κυπαρισσίας νίκησε την Καλαμάτα BC με 69-66 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Καλαμάτα 80.

Η Καλαμάτα BC ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 19-35. Ο Δίωνας όμως πραγματοποίησε εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους 50-31, έφτασε στη νίκη με 69-66.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Δίωνα ήταν ο Γιώργος Τσίρμπας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (5 τρίποντα). Ο Μιχάλης Πελεκάνος ανέβασε την απόδοσή του κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (3 τρίποντα).

Από την Καλαμάτα BC, που έχασε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, Μπάκας και Περρωτής ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ με 16 πόντους.

Με τη νίκη αυτή, ο Δίωνας παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Καλαμάτα 80. Η Καλαμάτα BC θα ετοιμαστεί για το μεγάλο ντέρμπι με την Καλαμάτα 80, στο πρώτο ματς του 2024.

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Νάστος

Δεκάλεπτα: 11-16, 19-35, 49-51, 69-66

Δίωνσας Κυπαρισσίας: Τσίρμπας 24 (5), Πελεκάνος 23 (3), Τσαγκάνης 3 (1), Κοσσάρας 7, Μιχόπουλος 5 (1), Κίτσος 4, Μιχαλόπουλος 2, Μπακογιάννης 1, Κατσαργύρης.

Καλαμάτα BC: Μπάκας 16, Περρωτής 16, Διαμαντόπουλος 11 (1), Καλογερόπουλος 10 (1), Μουργής 7 (1), Γκιρίτσης 4 (1), Φραγγέας 2, Πετρίδης, Ιωάννου.

Η Καλαμάτα 80 κέρδισε στην Κυπαρισσία με 86-55 το νεοφώτιστο ΑΣ Τριφυλίας ενώ ο Πολύβιος γνώρισε την πρώτη του ήττα με 73-69 από τον Λάκωνα ΑΓΟΝΓ.