Αθλητισμός

Α’ τοπική Μεσσηνίας: Ακάθεκτος ο Μιλτιάδης – Ηττήθηκε στην Κορώνη ο Πάμισος, μόνη στην 2η θέση η Κυπαρισσία

Ο Μιλτιάδης πέρασε νικηφόρα με 3-0 από την Μεθώνη και συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ τοπικής Μεσσηνίας με τέσσερις βαθμούς διαφορά (και με ματς λιγότερο) μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής.

Με σκόρερ τους Τσιγαρίδη, Πολίμο, Αθανασόπουλο οι επίδοξοι πρωταθλητές σημείωσαν την 15η νίκη τους στη σεζόν και έφτασαν τους 46 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση έμεινε μόνη της η Κυπαρισσία καθώς επιβλήθηκε 2-1 της Θύελλας Χαρακοπιού την ώρα που ο Πάμισος Μεσσήνης γνώριζε την ήττα με 3-0 στην Κορώνη και υποχωρούσε στην 3η θέση.

Η Μάνη, η οποία ηττήθηκε το Σάββατο στη Μεσσήνη από τον Ολυμπιακό Ανάληψης διατήρησε την τέταρτη θέση αλλά ο Πανθουριακός με τη νίκη του 4-1 επί της Σπερχογίας την πλησίασε στο βαθμό (38 έναντι 37). Ο Ακρίτας Κορώνης με την νίκη του επί των πρασίνων μπήκε στην εξάδα αφήνοντας την έβδομη θέση την Μεθώνη.

Στις μάχες της ουράς μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Ολυμπιακός Ανάληψης ο οποίος έπιασε τους 15 βαθμούς τη Θύελλα Χαρακοπιού και τη Ράχη.

Α’ τοπική, 19η αγωνιστική

Κυπαρισσία – Θύελλα Χαρακοπίου 2-1

ΑΟ Διαβολιτσίου – Ηρακλής Καλαμάτας 2-0

Α.Ο. Μεθώνης – Α.Ο. Μιλτιάδης 0-3

Ακρίτας Κορώνης – Πάμισος Μεσσήνης 3-0

Πανθουριακός – Α.Ο. Σπερχογείας 4-1

Ολυμπιακός Ανάληψης – Α.Ε.Μάνης 2-1

ΠΑΣ Ράχης – Εθνικός Μελιγαλά 1-1

Βαθμολογία

Θ Ομάδα Β Α Ν Ι Η ΤΥ ΤΚ +/-
1 Μιλτιάδης 46 17 15 1 1 46 5 41
2 Κυπαρισσία 42 18 13 3 2 36 13 23
3 Πάμισος Μεσσήνης 39 18 12 3 3 41 15 26
4 Μάνη 38 18 12 2 4 38 16 22
5 Πανθουριακός 37 18 11 4 3 44 17 27
6 Ακρίτας Κορώνης 34 18 11 1 6 34 31 3
7 Μεθώνη 33 17 11 0 6 39 32 7
8 ΑΟ Διαβολιτσίου 22 18 6 4 8 31 30 1
9 Θύελλα Χαρακοπιού 15 18 3 6 9 13 24 -11
10 Ολυμπιακός Ανάληψης 15 18 4 3 11 23 44 -21
11 Ράχη 15 18 3 6 9 16 29 -13
12 Ηρακλής Καλαμάτας 14 18 4 2 12 22 47 -25
13 Σπερχογεία 12 17 4 0 13 21 41 -20
14 Τέλος Άγρας 10 17 2 4 11 17 37 -20
15 Εθνικός Μελιγαλά 6 18 1 3 14 14 54 -40

Η επόμενη αγωνιστική (20η)

Σάββατο 24/02/24:

  • 15:00:
    • Α.Ε. ΜΑΝΗΣ – ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΡΑΚΟΠΙΟΥ (ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΜΠΟΥ)
    • ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ – Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ (ΜΕΛΙΓΑΛΑΣ)
    • Α.Ο. ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ – ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ (ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ)
    • ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ – ΠΑΣ ΡΑΧΗΣ (ΜΕΣΣΗΝΗΣ)
    • Α.Ο. ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ – Α.Ο. ΜΕΘΩΝΗΣ (ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑΣ)
    • ΑΚΡΙΤΑΣ ΚΟΡΩΝΗΣ – Α.Σ. ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (ΚΟΡΩΝΗΣ)
  • 18:00:
    • ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ (ΔΗΜΟΤΙΚΟ Π. ΜΠΑΧΡΑΜΗ)

Ρεπό:

  • Α.Ο. ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ

Α’ τοπική Μεσσηνίας: Ακάθεκτος ο Μιλτιάδης – Ηττήθηκε στην Κορώνη ο Πάμισος, μόνη στην 2η θέση η Κυπαρισσία

Δημοφιλέστερα

To Top