Το δικό μου Σχολείο

4oς Διαγωνισμός Ορθογραφίας και Γλώσσας παιδιών Γυμνασίου-Την Κυριακή ο τελικός στην Καλαμάτα

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 4ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑΣ
ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ στις 14-18νΦεβρουαρίου 2024 σε 62 σχολεία και των πέντε Περιφερειακών Ενοτήτων, με συμμετοχή άνω των 2.400 μαθητών/τριών.

Ο Διαγωνισμός διοργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, με τη συνδρομή των Συνδέσμων Φιλολόγων (Αργολίδας, Κορινθίας, Λακωνίας, Μεσσηνίας) και με την υποστήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου.
Ο 4 ος Διαγωνισμός Ορθογραφίας και Γλώσσας για μαθητές/τριες Γυμνασίου Περιφέρειας
Πελοποννήσου διεξήχθη ως εξής:

1) Οι προκριματικοί πραγματοποιήθηκαν ταυτόχρονα σε κάθε Περιφερειακή Ενότητα της
Περιφέρειας Πελοποννήσου σε τρεις φάσεις:

Α΄φάση: Διεξήχθη στις 14 Φεβρουαρίου 2024, στα σχολεία των μαθητών/τριών που είχαν
δηλώσει συμμετοχή. Στην επόμενη φάση του προκριματικού προκρίθηκαν από κάθε σχολείο
οι δύο πρώτοι/ες μαθητές/τριες από κάθε τάξη.
Β΄φάση: Διεξήχθη σε ένα Γυμνάσιο κάθε Περιφερειακής Ενότητας στις 18 Φεβρουαρίου
2024. Οι μαθητές/τριες διαγωνίσθηκαν γραπτώς σε αίθουσες του σχολείου ανά τάξη.

Τα σχολεία που διοργάνωσαν τη Β΄ και Γ΄ φάση του προκριματικού είναι:

Π.Ε. Αργολίδας: Νέο Σχολείο
Π.Ε. Αρκαδίας: Γυμνάσιο Αγ. Ανδρέα
Π.Ε. Κορινθίας: Homo Educandus Αγωγή
Π.Ε. Λακωνίας: Γυμνάσιο Μονεμβασίας
Π.Ε. Μεσσηνίας: Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας

Γ΄φάση: Διεξήχθη επίσης στις 18 Φεβρουαρίου 2024 στο ίδιο σχολείο που είχε αναλάβει να
διοργανώσει τον διαγωνισμό. Στη φάση αυτή συμμετείχαν προφορικώς ενώπιον επιτροπής
και κοινού οι 5 πρώτοι/ες μαθητές/τριες της Β΄ φάσης από κάθε τάξη ανά Περιφερειακή
Ενότητα και λαμβάνουν βεβαίωση για τη διάκρισή τους. Οι τρεις πρώτοι/ες μαθητές/τριες
νικητές/τριες από κάθε τάξη λαμβάνουν ως βραβείο ένα λεξικό της ελληνικής γλώσσας.

2) Ο Τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 στο Μουσικό Σχολείο
Καλαμάτας «Μαρία Κάλλας». Οι 3 νικητές/τριες από τη Γ΄ φάση από κάθε τάξη από κάθε
Περιφερειακή Ενότητα (σύνολο 45 μαθητές/τριες) θα διαγωνισθούν στον τελικό,
προφορικώς ενώπιον επιτροπής και κοινού. Ο/Η πρώτος/η νικητής/τρια από κάθε τάξη
λαμβάνει ως βραβείο ένα tablet.

Όλοι/ες οι μαθητές/τριες λαμβάνουν βεβαίωση συμμετοχής στον διαγωνισμό. Η συμμετοχή
των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό ήταν προαιρετική και εκτός ωρολογίου προγράμματος.
Οι τρεις πρώτοι νικητές/τριες μαθητές/τριες ανά τάξη και Περιφερειακή Ενότητα είναι οι
κάτωθι:

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ

Α΄ Γυμνασίου
ΔΡΟΥΖΑ ΣΟΦΙΑ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ
ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΣΚΟΥΦΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΓΟΥΣ

Β΄ Γυμνασίου
ΓΟΥΓΟΥΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΓΟΥΣ
ΚΟΤΙΤΣΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΜΕΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Γ΄ Γυμνασίου
ΚΑΤΖΑΒΕΛΟΥ ΕΛΕΝΗΙΩΑΝΝΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ
ΚΑΧΡΙΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΚΟΝΤΟΥ ΚΟΣΜΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Αναστασίου Απόλλων Μουσικό Σχολείο Τρίπολης
Βαρδουνιώτης Σπ. 4ο Γυμνάσιο Τρίπολης
Τσαγκούρης Μιχ. Γυμνάσιο Αγίου Ανδρέα

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Γιαννίτσα Αικατ. 3ο Γυμνάσιο Τρίπολης
Καλοπίσης Αντ. 4ο Γυμνάσιο Τρίπολης
Μαντζουράνη Μυρσίνη 3ο Γυμνάσιο Τρίπολης

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Αγγελονίδης Στυλ 3ο Γυμνάσιο Τρίπολης
Καλασούντα Ιω. 4ο Γυμνάσιο Τρίπολης
Πανταζή Καλλίστη Μουσικό Σχολείο Τρίπολης

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Δαληβίγκα Ελένη Εκπαιδευτήρια Απόστολος Παύλος
Γιαννακόπουλος Παναγιώτης – Εμμανουήλ Homo Educandus Αγωγή
Δεληστάθη Μαρία Γυμνάσιο Αθικίων

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Κουτσούκος Ιωάννης 1ο Γυμνάσιο Κιάτου
Σωτηροπούλου Δήμητρα – Ελένη 2ο Γυμνάσιο Κορίνθου
Ζήκα Ουρανία Εκπαιδευτήρια Απόστολος Παύλος

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Μάτσα Κυριακή Homo Educandus Αγωγή
Παπαοικονόμου Παναγιώτα 1ο Γυμνάσιο Κορίνθου
Παπαχρήστου Γεωργία Εκπαιδευτήρια Απόστολος Παύλος

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΛΕΚΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Γυμνάσιο Σκάλας
ΠΑΡΑΣΧΟΥ ΜΑΡΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
(ΜΑΙΡΗ) ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΛΑΩΝ
ΠΛΕΥΡΙΤΗ ΦΙΛΟΘΕΗ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ 2o Γυμνάσιο Σπάρτης

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΒΑΒΑΡΟΥΤΣΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
Γυμνάσιο Μονεμβασίας “Γιάννης
Ρίτσος”
ΖΑΧΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ Μουσικό γυμνάσιο Σπάρτης με λ.τ.
ΣΤΑΘΟΥΣΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Γυμνάσιο Σκάλας

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΚΑΠΠΑΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης “Γιάννης Ρίτσος”
ΠΟΡΦΥΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 4ο Γυμνάσιο Σπάρτης “Γιάννης Ρίτσος”
ΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ-ΜΑΡΙΑ Γυμνάσιο Σκάλας

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ/ΧΟΥΣΕΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Νικητόπουλος Πέτρος 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καλαμάτας
Καραστάθης Περικλής 1ο Γυμνάσιο Καλαμάτας
Κανελλόπουλος Αθανάσιος 3ο Γυμνάσιο Καλαμάτας

Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Αλούπης Μάριος Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας
Διαμαντόπουλος Στυλιανός Μουσικό Σχολείο Καλαμάτας
Κουμπαρούλη Γεωργία Γυμνάσιο Δωρίου

Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Μαστραγγελόπουλος Βασίλειος Γυμνάσιο Παραλίας Καλαμάτας
Γιαννοπούλου Ελένη 1ο Γυμνάσιο Μεσσήνης
Στασινόπουλος Άγγελος Γυμνάσιο Φιλιατρών

Με βάση τον κανονισμό του Διαγωνισμού, την επόμενη χρονιά τα σχολεία που θα διοργανώσουν τους τελικούς είναι τα σχολεία των νικητών-τριών της Γ΄ Γυμνασίου.

Ευχαριστίες για την πολύτιμη βοήθειά τους οφείλουμε στους/στις Διευθυντές/ντριες και τους/τις εκπαιδευτικούς των σχολείων που διοργάνωσαν τον διαγωνισμό, στις επιτροπές κριτών, στους Συνδέσμους Φιλολόγων Αργολίδας, Κορινθίας, Λακωνίας και Μεσσηνίας, καθώς και στην Περιφέρεια Πελοποννήσου.

4oς Διαγωνισμός Ορθογραφίας και Γλώσσας παιδιών Γυμνασίου-Την Κυριακή ο τελικός στην Καλαμάτα

Δημοφιλέστερα

To Top