2ο Ancient Messene Open: ολοκληρώθηκε με επιτυχία και γίνεται θεσμός

ΤΟ … ΚΙΝΗΤΡΟ ΤΩΝ ΣΥΝ-ΑΘΛΗΤΩΝ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΙΔΗ: “ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ”!

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το “2ο Ancient Messene Open” τουρνουά τένις με αμαξίδιο στα πέντε γήπεδα του “Buca Beach Resort” στην Ανάληψη Μεσσήνης.
Ο Στέφανος Διαμαντής νίκησε με 2-0 σετ (6-1, 6-0) το Μεσσήνιο πρωταθλητή του τένις με αμαξίδιο Γιώργο Λαζαρίδη και κατέκτησε την πρώτη θέση.
Ο Γιώργος έδωσε μεγάλη έμφαση στην διοργάνωση του τουρνουά και φρόντισε μαζί με τους φίλους κι εθελοντές να είναι όλα άψογα, κι άφησε σε…δεύτερη μοίρα τα αγωνιστικά. Ομως, οι δυο φιναλιστ στο μονό, κατέκτησαν την πρώτη θέση στο διπλό των ανδρών, νικώντας στο τάι μπρέικ τους Τ. Tenhunen (Φινλανδία), Ν. Vanlerberghe (Γαλλία) 6-7 (3), 7-5, 10-7, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.
Στις γυναίκες την πρώτη θέση στο μονό πήρε η B. Un (Τουρκία) νικώντας την συμπατριώτισσά της E. Bulgurcu με 6-3 / 6-0 και στο διπλό οι E. Bulgurcu (Τουρκία) / Z. Chavdarova (Βουλγαρία) κόντρα στις F. Kidil (Τουρκία) / B. Un (Τουρκία) με 2-0 σετ (7-5, 6-3).
Οι τελικοί αγώνες έγιναν το Σάββατο, με εξαίρεση, τον τελικό των ελλήνων Διαμαντή και Λαζαρίδη που έκλεισαν την αγωνιστική δράση το μεσημέρι της Κυριακής.
Οι αγώνες ξεκίνησαν την Πέμπτη και συμμετείχαν συνολικά 35 αθλητές κι αθλήτριες, άρα φέτος είχαμε περισσότερες συμμετοχές από 13 χώρες, κάτι που ενισχύει την άποψη ότι το συγκεκριμένο διεθνές τουρνουά τένις με αμαξίδιο θα γίνει θεσμός, χάρη στην έμπνευση και την υλοποίηση από τον Γιώργο Λαζαρίδη, την σημαντική εθελοντική στήριξη φίλων του κι επιχειρήσεων του Νομού μας κι όχι μόνο.

ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ…ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ
Το βράδυ μόλις ολοκληρώθηκαν οι αγώνες, ο Γιώργος Λαζαρίδης πήρε τους φίλους συναθλητές του και τους έβγαλε βόλτα στο ιστορικό κέντρο για να γνωρίσουν το Ιστορικό κέντρο και τις γωνιές του!