Μεσσηνία off road

12ος Taygetos Challenge: Εντυπωσιακό βίντεο από τον αγώνα-Το μοναδικό μανιάτικο τοπίο από ψηλά!

Κέρδισαν τις εντυπώσεις ακόμα μια χρονιά τα μονοπάτια της Δυτικής Μάνης-Απολαυστικές αλλά και επίπονες διαδρομές

Για 12η χρονιά το Taygetos Challenge πραγματοποιήθηκε φέτος 25 & 26 Μαρτίου 2023, στο μοναδικό αυτό μανιάτικο τοπίο, ξεκινώντας από τη θάλασσα της Καρδαμύλης, ανεβαίνοντας στα καλντερίμια και τα μονοπάτια του επιβλητικού Ταϋγέτου και πάλι πίσω στον τερματισμό!

700 αθλητές όλων των ηλικιών έλαβαν μέρος σε κάποιο από τα 4 αγωνίσματα των 37, 20, 10 και 5χλμ την Κυριακή 26 Μαρτίου αφού είχε προηγηθεί το Vertical Speed το μεσημέρι του Σαββάτου. Η πρόκληση άλλωστε είναι αυτή: Μπορεί ένας μαραθωνοδρόμος να τρέξει έναν αγώνα ταχύτητας 650 μέτρων με 170 μέτρα υψομετρική; Αρκετοί ήταν εκέινοι που το τόλμησαν και οι πιο γρήγοροι κατέκτησαν το βάθρο!

Δείτε όλα τα σημαντικά στιγμιότυπα του αγώνα μαζί με την καταπληκτική θέα στο μεσσηνιακό κόλπο.

Ευχαριστούμε πολύ το Δημήτρη Παππά για το εξαιρετικό βίντεο!