Βόλεϊ: Ο Ολυμπιακός 3-0 σετ τον Φοίνικα, ισοφάρισε 1-1 τις νίκες και έστειλε την πρόκριση σε 3ο ματς

Βελτιωμένος σε αποτελεσματικότητα στην επίθεση και με σαφώς λιγότερα λάθη (24 εκ των οποίων τα 15 ήταν χαμένα σερβίς) ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου με 3-0 σετ στον β΄ημιτελικό των πλέι οφ και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 νίκες.

Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο ματς που θα γίνει το Σάββατο στις 4 Ιουλίου (17.15, ERT Sports ΗD).

Με πρώτους σκόρερ τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Μιχάλ Φίνγκερ που σημείωσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα και 52% αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη σε 92΄ και δεν επέτρεψε στον Φοίνικα ΟΝΕΧ να μπει στον αγώνα.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ ήταν απειλητικός μόνο στο 1ο σετ όπου έδωσε μάχη για να το κατακτήσει αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αυτή τη φορά δεν του επέτρεψαν να μπει στον αγώνα. Με πάθος αλλά και με αποφασιστικότητα για τη νίκη οι παίκτες του Μουνιόθ έφεραν την κατάσταση και πάλι στα ίσια και όλα θα κριθούν στον τρίτο αγώνα όπου πολύ πιθανό η ομάδα της Σύρου να παρουσιαστεί ενισχυμένη με τον Σέρβο ακραίο Φιλίπ Στοΐλοβιτς.

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 22-25

2o σετ: 4-8, 8-16, 16-21, 20-25

3o σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) σε 92′

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. – 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. – 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.