Ο Βέργος κράτησε στη Super League τον Παναιτωλικό

Η Ξάνθη για 83 λεπτά κρατούσε την άνοδο στη Super League 1. Το γκολ του Βέργου όμως σε εκείνο το σημείο είναι που κρατά τον Παναιτωλικό στη μεγάλη κατηγορία, αφού πανηγύρισε τεράστια νίκη με 1-0.

«Λαμπάδα» στο Νίκο Βέργο θα πρέπει ν΄ ανάψουν οι άνθρωποι ττου Παναιτωλικού.

Ο 25χρονος επιθετικός σκόραρε και στο δεύτερο αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου στη Super League με τη Ξάνθη, η ομάδα του Αγρινίου νίκησε με 1-0 και πήρε ως έπαθλο το «εισιτήριο» παραμονής στα σαλόνια του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, ενώ οι Ακρίτες και τη νέα σεζόν θ΄ αγωνίζονται στη Super League 2.

Το γκολ-πέναλτι του 25χρονου επιθετικού στο 83ο λεπτό ήταν μία ολόκληρη κατηγορία για τον Παναιτωλικό. Κι αυτό διότι σε συνδυασμό με το εκτός έδρας που είχε πετύχει στην ήττα του στον πρώτο αγώνα στην ακριτική πόλη με 2-1 και πάλι με τον Βέργο, αποδείχθηκε «χρυσό» για να κρατήσει το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλα στην κορυφαία κατηγορία της χώρας.

Η Ξάνθη έχοντας στις.. αποσκευές της το υπέρ της 2-1 επιδίωξε με σφιχτή άμυνα μην δεχτεί γκολ και με κάποιες αντεπιθέσεις να σκοράρει, για να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην επάνοδό της στη Super League.

Το πέτυχε αυτό ούσα προσηλωμένη στο στόχο της για 83 λεπτά, αλλά τότε ήρθε ο Βέργος να σκοράρει με πέναλτι και να «σβήσει τα όνειρα» των φιλοξενούμενων!

Στις καθυστερήσεις, ο προπονητής του Παναιτωλικού Τραϊανός Δέλλας κλώτσησε με δύναμη τη μπάλα που ήρθε στα πόδια του, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ευαγγέλου.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος (77′ Αριγίμπι), Μαλής, Περέιρα (77′ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (58′ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος (88′ Βάντερσον), Μεντόσα

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ιτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (85′ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος (85′ Τεσίγια), Βέρκερ , Εμπερτ, Μικελτάντζε (64′ Τάτος, 78′ Σχρόϊχεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου (64′ Θυμιάνης)