ΑΣ Τζούντο Καλαμάτας: Χάλκινος στο Βαλκανικό ο Σπηλιώτης

Με το χάλκινο μετάλλιο επέστρεψε ο Παναγιώτης Σπηλιώτης από το Βαλκανικό πρωτάθλημα Τζούντο Παίδων – Κορασίδων Β’ (κατηγορία -60 kg), που έγινε στην πόλη Πάλε της Βοσνίας Ερζεγοβίνης (24-25/9)

Ο αθλητής του Α.Σ. ΤΖΟΥΝΤΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ πέρασε στην κλήρωση το πρώτο αγώνα , ενώ στον δεύτερο ηττήθηκε από τον Βούλγαρο Στίλιαν Πλάχοβ. Κέρδισε με ippon τον Βόσνιο Βούγιαντιν Βούλιν και αγωνίστηκε στον μικρό τελικό με τον Βούλγαρο Αντόνι Γκοσποντίνοφ τον οποίο κέρδισε πάλι με ippon.

Ο δεύτερος αθλητής του Τζούντο Καλαμάτας Γιάννης Σαχλάς , πέρασε κι αυτός τον πρώτο αγώνα της κλήρωσης , κέρδισε τον δεύτερο με τον Ρουμάνο Ραουλ Μάντου και στη συνέχεια έχασε στον μικρό τελικό από τον Βούλγαρο Ντίμιταρ Ντανιέλοφ και δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο.

Και οι δυο αθλητές του Τζούντο Καλαμάτας έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Είχαμε προετοιμαστεί εδώ και αρκετό καιρό για το Βαλκανικό πρωτάθλημα και τα παιδιά μετά από την 3η και 4η θέση που πήραν , ένοιωσαν ότι οι κόποι τους ανταμείφθηκαν”, λέει ο προπονητής του ΑΣ Τζούντο Καλαμάτας Παναγιώτης Μαρκάκης και συνεχίζει:

Το βάρος ήταν μεγάλο στους αθλητές που συμμετείχαν με την Εθνική ομάδα τζούντο για πρώτη φορά και ένοιωσαν πως είναι να εκπροσωπείς την Ελλάδα σε αγώνες στο εξωτερικό με όλη αυτή την πίεση για ένα καλό αποτέλεσμα .

Ευχαριστώ όλους όσους μας στηρίζουν και συνεχίζουμε δυναμικά να προσπαθούμε για ένα καλύτερο μέλλον των παιδιών μας, στον αθλητισμό και στη ζωή”.