Τσάμπιονς Λιγκ: Απίθανη ανατροπή και πρόκριση για την Παρί, 2-1 την Αταλάντα

Με απίθανη ανατροπή στις καθυστερήσεις, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-1 της Αταλάντα και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου την προσεχή Τρίτη θα αντιμετωπίσει το νικητή του Λειψία – Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι δύο ομάδες έδειξαν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τις προθέσεις τους για να παίξουν ανοικτά και να μην περιμένουν τον αντίπαλό τους. Μόλις στο 3’ το ματς πήρε… φωτιά, με την Αταλάντα να απειλεί όταν ο Πάπου Γκόμες πήρε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και απέναντι από τον Κέιλορ Νάβας έκανε το σουτ, με τον γκολκίπερ της Παρί να μπλοκάρει. Στην εξέλιξη της φάσης, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ βγήκαν στην κόντρα, με τον Σαράμπια να αφήνει τη μπάλα στον Νεϊμάρ που έφυγε μόνος απέναντι από τον Σπορτιέλο, μπήκε στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ.

Σημαντική ευκαιρία για την Αταλάντα στο 11’ με τον Γκόμες να βγάζει τη σέντρα, τον Χάτεμπερ να πιάνει την σκαστή κεφαλιά και τον Νάβας να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 27’ όμως, η ομάδα του Μπέργκαμο κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ζαπάτα να πασάρει στον Μάριο Πάσαλιτς, ο οποίος με εντυπωσιακό μονοκόμματο πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Νάβας για το 1-0. Στην επόμενη φάση (28’), η Παρί άγγιξε την ισοφάριση, με τον Νεϊμάρ να επιχειρεί το συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σπορτιέλο. Η Παρί είχε και την τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο στο 42’, όταν ο Χάτεμπερ έκανε λάθος γύρισμα, ο Νεϊμάρ έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, όμως από διαγώνια θέση σούταρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από την Αταλάντα στο 57’, με τον Τζιμσίτι από καλή θέση μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Η Παρί Σεν Ζερμέν απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 74’, με τον Εμπαπέ να μπαίνει από αριστερά στην περιοχή της Αταλάντα να σουτάρει και τον Σπορτιέλο να διώχνει δύσκολα με το πόδι. Οι Παριζιάνοι πίεσαν στο φινάλε και στο 90’ έφτασαν στην ισοφάριση με πλασέ του Μαρκίνιος. Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση, όμως στο 93’ η Παρί έφτασε στην ανατροπή όταν ο Εμπαπέ γύρισε τη μπάλα από αριστερά και ο Τσούπο Μότινγκ με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Σπορτιέλο – Τολόι, Καλντάρα, Τζίμσιτι (60′ Παλομίνο) – Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Γκόσενς (82′ Καστάιν) – Πάσαλιτς (70′ Μουριέλ), Γκόμες (59′ λ. τρ. Μαλινόφσκι) – Ζαπάτα (82′ Νταρίβα).

Παρί Σεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας (79′ λ. τρ. Σέρχιο Ρίκο) – Κέρερ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ – Ερέρα (72′ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Γκέιγ (72′ Παρέδες) – Σαράμπια (60′ Μπαπέ), Ικάρντι (79′ Τσουπό – Μοτίνγκ), Νεϊμάρ.