Τότεναμ- Ολυμπιακός 4-2: Προδόθηκε από τα λάθη του

Την 4η ήττα του στο Champions League γνώρισε απόψε στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός με 4-2 από την Τότεναμ, η οποία εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι από την Μπάγερν (0-6), θα παίξει… τα ρέστα του την τελευταία αγωνιστική στο Καραϊσκάκη κόντρα στους Σέρβους. Με νίκη η ελληνική ομάδα θα πάρει το «εισιτήριο» για τους «32» του Europa League σε κάθε άλλο αποτέλεσμα θα σταματήσει η ευρωπαϊκή της πορεία.

Η εμφάνιση του Ολυμπιακού στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Τότεναμ δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την ήττα που γνώρισε.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0 στο 19′, ωστόσο, το τραγικό λάθος του Μεριά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έβαλε ξανά τους «πετεινούς» στο ματς και στο δεύτερο μέρος, το γρήγορο γκολ της ισοφάρισης από το Κέιν, ήταν τα σημεία που έγειραν την πλάστιγγμα υπέρ των Λονδρέζων.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει στον απόλυτο βαθμό την Τότεναμ. Με το 4-3-3 που επέλεξε ο Μαρτίνς, οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, έβγαιναν επικίνδυνα στην επίθεση και μόλις στο 6ο λεπτό με το εξαιρετικό σουτ του Ελ Αραμπί πήραν το προβάδισμα (1-0).

Οι Λονδρέζοι «πάγωσαν» με το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 19΄ με το κοντινό πλασέ του Σεμέδο, με τους 5.000 και πλέον οπαδούς να παραληρούν στις εξέδρες.

Ο Μουρίνιο έβαλε στο ματς τον Έρικσεν αντί του Ντάιερ, αλλά η ομάδα του δεν ήταν καθόλου απειλητική. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το «δώρο» του Μεριά έδωσε τη δυνατότητα στον Ντέλε Άλι να μειώσει σε 1-2 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Το γκολ αυτό πραγματικά έδωσε «φτερά» στους γηπεδούχους, που μπήκαν στο δεύτερο μέρος με την ψυχολογία στα ύψη και πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, ο Κέιν έφερε το ματς στα ίσια.

Προηγήθηκε η αδράνεια του Τσιμίκα μετά από πλάγιο (προτίμησε να διαμαρτυρηθεί από το να κυνηγήσει τον Μόουρα), η μπάλα έφτασε συστημένη στα πόδια του αρχηγού της Εθνικής Αγγλίας, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Σα (2-2).

Προσπάθησε να αντιδράσει η ελληνική ομάδα στα επόμενα λεπτά, πήρε τα ηνία στη μεσαία γραμμή, αλλά σε δύο-τρεις περιπτώσεις που θα μπορούσε να απειλήσει οι επιθετικοί της έκαναν λάθη στην τελική προσπάθεια.

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Τότεναμ έφτασε στην ολική ανατροπή στο 73΄ με το βολέ του Οριέ από πλάγια θέση στην περιοχή, ενώ στο 77΄ ο Χάρι Κέιν με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του (4-2).