Η Τότεναμ έβαλε «μπουρλότο» στο πρωτάθλημα- Νίκη με Τσιμίκα η Λίβερπουλ (vid)

«Φωτιά» στο πρωτάθλημα της Premier League και στο «Etihad», έβαλε η Τότεναμ, η οποία έδωσε τέλος στο αήττητο σερί της πρωτοπόρου Μάντσεστερ Σίτι στο πρωτάθλημα (14 νίκες – 1 ισοπαλία).

Οι «πετεινοί» πέρασαν νικηφόρα με 3-2 από την έδρα των «πολιτών», για την 26η αγωνιστική, προσφέροντας απλόχερα «δώρο» στη Λίβερουλ, καθώς η διαφορά της από την κορυφή μειώθηκε στους 6 βαθμούς, έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τη Μάντσεστερ Σίτι, όταν στο 4΄ προηγήθηκαν με τον Κουλουσέφσκι, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 33΄ με τον Γκουντογκάν. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κέιν έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τους «πετεινούς» (59΄), οι οποίοι ήλεγξαν το ρυθμό του αγώνα και όδευαν εκ του ασφαλούς προς το «τρίποντο» μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μαχρέζ με πέναλτι έφερε και πάλι την ισοπαλία στο ματς (2-2).

Ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας, πάντως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 95΄, μετά από ασίστ Κουλουσέφσκι, διαμόρφωσε το τελικό 2-3, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών της ομάδας του.

Με ανατροπή η Λίβερπουλ

Μπορεί η Νόριτς να ήταν αυτή που προηγήθηκε στο Άνφιλντ, ωστόσο, η Λίβερπουλ με γκολάρες των Μανέ, Σαλάχ, Λουίς Ντίας, γύρισε το ματς σε 3-1 και μείωσε στους 6 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή και τη Σίτι.

Να σημειωθεί ότι ο Γιούργκεν Κλοπ έδωσε φανέλα βασικού στον Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία να πανηγυρίσει το πρώτο του γκολ στην Premier League, αφού μετά από το γύρισμα του Σαλάχ στο 5ο λεπτό έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 64΄όμως ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Μανέ για το 1-1.

Από την πλευρά της, η Τσέλσι λύγισε εκτός έδρας την σκληρή Κρίσταλ Πάλας με γκολ του Ζίγιεχ στο 89′ (0-1) και συνεχίζει να μην έχει καμία σχέση με τη μάχη της 4άδας.

Τέλος, η Άρσεναλ συνεχίζει να ελπίζει σε μία θέση που οδηγεί στο Champions League, μετά και τη σημερινή της επικράτηση με 2-1 επί της Μπρέντφορντ.