Τένις: Στα ημιτελικά του Σινσινάτι ο Τσιτσιπάς (video)

Νίκησε με 2-1 σετ τον Αλιασίμ και θα αντιμετωπίσει τον Ζβέρεφ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά νίκησε με 6-2, 5-7, 6-1 τον Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ και έφτασε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά του Western and Southern Open στο Σινσινάτι, εκεί όπου τα ξημερώματα (01:00), θα αντιμετωπίσει τoν χρυσό Ολυμπιονίκη Αλεξάντερ Ζβέρεφ για μία θέση στον τελικό.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκαμψε την αντίσταση του Καναδού μετά από 2 ώρες και 12 λεπτά αγώνα φτάνοντας στον ένατο ημιτελικό τη φετινή σεζόν. Ήταν η 5η σερί νίκη του επί του Αλιασίμ που πριν απ΄αυτές είχε εξελιχθεί σε κακό του δαίμονα.

Πήρε άνετα το πρώτο σετ, όμως έχασε το δεύτερο που ήταν και το πιο συναρπαστικό. Ο Τσιτσιπάς έχασε δύο ματς πόιντ, ενώ ο Αλιασίμ που κέρδισε (7-5) χρειάστηκε στο πέμπτο γκέιμ να πάρει ιατρικό τάιμ άουτ, έχοντας πρόβλημα στη μέση.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς, Νο3 στην παγκόσμια κατάταξη επανέλαβε την εμφάνιση του πρώτου σετ και έφτασε στη νίκη.

Ο αντίπαλος του στα ημιτελικά, Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ξεπέρασε μέσα σε 60 λεπτά το εμπόδιο του Κάσπερ Ρουντ με 6-1, 6-3.