Superleague: Υποβιβάστηκε με νίκη η ΑΕΛ – Τα αποτελέσματα στο φινάλε των πλέι άουτ

Τρεις νίκες και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός της έβδομης και τελευταίας αγωνιστικής των play out του πρωταθλήματος.

Το φινάλε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού είχαν “κλειδώσει” οι δύο θέσεις στην “ουρά” της βαθμολογίας, με την ΑΕΛ να έχει υποβιβαστεί και τον Παναιτωλικό να περιμένει τα μπαράζ.

Η Λάρισα “αποχαιρέτησε” πάντως την πρώτη κατηγορία με νίκη, αφού με γκολ των Ακούνια και Κολόμπο από το πρώτο ημίχρονο, επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, σε ένα ματς που σημειώθηκε και ένταση στα πρώτα λεπτά ανάμεσα σε Φάμπρι και Μπέρτο.

Με νίκη “έκλεισε” τη σεζόν και ο Ατρόμητο στο “αντίο” του Ούμπιδες από την ενεργό δράση. Ο Αργεντινός αποχαιρέτησε μάλιστα το ποδόσφαιρο και τους Περιστεριώτες, σκοράροντας το μοναδικό γκολ στο 1-0 επί του Βόλου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Λαμία στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης, για την 7η και τελευταία αγωνιστική των play out της Superleague, με τις δύο ομάδες να έχουν εξασφαλίσει από καιρό την παραμονή τους στη Superleague. Ο Ρόμανιτς μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα “έγραψε” το τελικό 1-0, με ωραίο πλασέ κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα.

Το ματς της αγωνιστικής έγινε όμως στην Κρήτη, όπου ΟΦΗ και Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 σε ένα εξαιρετικό φινάλε στη σεζόν. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Σαρδινέρο στο 17′, αλλά ο Βέργος ισοφάρισε στο 70′ για να ακολουθήσουν δύο ακόμη τέρματα, μέσα σε λίγα λεπτά.

Πιο συγκεκριμένα, στο 79′ ο Σάρτζεον έδωσε νέο προβάδισμα στον ΟΦΗ, αλλά ο Ταχάρ “απάντησε” ξανά, αμέσως μετά, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες.