Superleague 2, Νότιος όμιλος: Έπιασαν κορυφή Κηφισιά και ΟΦ Ιεράπετρας

Νικήτρια στο ντέρμπι με την Καλλιθέα ήταν η Κηφισιά, η οποία έπιασε κορυφή στον Νότιο όμιλο της Superleague 2 και «συγκατοικεί» με την ΟΦ Ιεράπετρας που επικράτησε της αξιόμαχης Προοδευτικής.

Σημαντικά τρίποντα πανηγύρισαν ΟΦ Ιεράπετρας και Κηφισιά κόντρα σε Προοδευτική και Καλλιθέα αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να σκαρφαλώσουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Νοτίου ομίλου της Superleague 2

ΟΦ Ιεράπετρας-Προοδευτική 2-1

Ο ΟΦ Ιεράπετρας πήρε μία μεγάλη εντός έδρας νίκη με την Προοδευτική. Σκόρερ των γηπεδούχων στο τελικό 2-1 ήταν ο Ίτσιος με κεφαλιά στο 29′ και στο 73′ ο Μηλιώτης πάλι με κεφαλιά. Στο 40′ με αυτογκόλ του Ντέτλερ είχε ισοφαρίσει προσωρινά η Προοδευτική. Με αυτήν την επικράτησή της η ΟΦ Ιεράπετρας πιάνει κορυφή στον Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Σκόρερ: 29′ Ίτσιος, 73′ Μηλιώτης – 40′ αυτογκόλ Ντέτλερ

ΟΦ Ιεράπετρας (Διγκόζης): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι (88′ Κόλα), Μηλιώτης (85′ Χιμένεθ), Μπλανκ Καζάου (76′ Γκομπερβίγιε), Αντερέγκεν και Βουό (88′ Παπαδάκης).

Προοδευτική (Μάγγος): Αστράς, Καρρίκι (30′ λ.τ Αλεξίου), Σινγκ (61′ Παντελίδης), Ποτουρίδης, Φαζός, Μεγαρίτης (61′ Γιόβιτς), Πίσσας, Παυλίδης, Νταβιώτης (71′ Γκαργκαλατζίδης), Γιαννιτσάνης (71′ Τσακίρης) και Ευθυμίου.

Κηφισιά-Καλλιθέα 2-0

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής για τον Νότιο όμιλο της Superleague 2 ήταν αυτό της Κηφισιάς με την Καλλιθέα, με την ομάδα των Β. Προαστίων να παίρνει τη νίκη και να σκαρφαλώνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι με στόχο, παρότι είδαν τον Ρώσση να τραυματίζεται σοβαρά και να αποχωρεί μόλις στο πρώτο λεπτό, να αιφνιδιάσουν την Κηφισιά, όμως ο Ταλάλ ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 26ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερο η Καλλιθέα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι, καθώς το σουτ του Κυνηγόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου. Τελικά, η ομάδα των Β. Προαστίων «κλείδωσε» τη νίκη χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουϊρουκίδη στο 50′. Παρά τις ευκαιρίες των δύο ομάδων, δεν άλλαξε τίποτα, με την Κηφισιά να νικάει 2-0 και να ανεβαίνει στην κορυφή του Νοτίου ομίλου.

Σκόρερ: 26′ Ταλάλ, 50′ (πεν.) Κουϊρουκίδης

Κηφισιά (Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Σωτηράκος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Παναγιώτου, Πέιος, Ποζατζίδης (77′ λ.τ Να’α), Παπασάββας, Ταλάλ (66′ Καλλέργης), Κουϊρουκίδης (77′ Γκίνη), Τετέι.

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση (5′ λ.τ Βασιλούδης), Μανθάτης, Ευαγγέλου, Κύργιας (16′ λ.τ Χατζηδίμπας), Μπουλούλης (54′ Λάσκαρης), Σαντάνα, Ντεμέτριους (54′ Νίλι), Κυνηγόπουλος, Κωστανάσιος (54′ Τσιντώνης), Λουκίνας.

15. Ηρόδοτος -9

*Απόλλωνας Σμύρνης, Επισκοπή, Ολυμπιακός Β’, ΠΑΟ Ρουφ, Κηφισιά, Καλλιθέα, Προοδευτική έχουν ένα ματς λιγότερο.