Superleague 2: Απίθανη ανατροπή της Ηλιούπολης και «χρυσό» διπλό για την Προοδευτική στην Πάτρα

Η Ηλιούπολη έφτασε σε μία εντυπωσιακή ανατροπή κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης (4-2) και τον άφησε ακόμα πιο μακριά από την κορυφή, την ίδια στιγμή που η Προοδευτική έφυγε με το διπλό από την Παναχαϊκή (1-0) και παρέμεινε ζωντανή για την παραμονή

Τι και αν ο Απόλλων Σμύρνης προηγήθηκε με 2-0 στο 15′; Η Ηλιούπολη δεν αντέδρασε απλώς αλλά έφτασε σε μία απίθανη ανατροπή, φεύγοντας με το υπέρ της 4-2 και αφήνοντας την «Ελαφρά Ταξιαρχία» ακόμα πιο μακριά από την κορυφή (-12). Από την άλλη η Προοδευτική μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά από το Αιγάλεω (-1) και έδειξε πώς είναι ακόμα ζωντανή μετά το διπλό στην Παναχαϊκή (1-0).

Απόλλων Σμύρνης-Ηλιούπολη 2-4

Σε μία απίθανη ανατροπή έφτασε η Ηλιούπολη στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης, με αποτέλεσμα να κάνει ακόμα πιο δύσκολο τον στόχο της ανόδου για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», αφού επέστρεψε από το 2-0 και επικράτησε με 3-2. Πάντως, τα όσα έγιναν στα πρώτα 15 λεπτά, δεν έδειχναν ότι το παιχνίδι θα είχε μία τέτοια τροπή. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Καρίμ είδε την κεφαλιά του να σταματάει στο δοκάρι μετά την απόκρουση του Πολίτη ενώ στο 9ο λεπτό, ο Μουστακόπουλος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έκανε το 1-0 για τον Απόλλωνα. Ο Κουάδρα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 μόλις στο 15ο λεπτό, δίνοντας σαφές προβάδισμα για τρίποντο των γηπεδούχων. Βέβαια, ο Βάρκας ήταν ο άνθρωπος που κράτησε… ζωντανή την Ηλιούπολη καθώς δύο λεπτά μετά μείωσε σε 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος ήρθε η απόλυτη ανατροπή με τον Βάρκα να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα στο 57′ και στο 66ο λεπτό ο Άντο ολοκλήρωσε την μεγάλη επιστροφή των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 3-2. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και να… κλειδώσουν τη νίκη, όταν στο 84ο λεπτό ο Κρέτσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2 και πλέον ο στόχος του Απόλλωνα για την άνοδο απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο (-12 με ματς περισσότερο από την κορυφή).

Σκόρερ: 9′ Μουστακόπουλος, 15′ Κουάδρα – 17′, 57′ Βάρκας, 66′ Αντό, 84′ Κρέτσι

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Σόρτσαν, Κοροβέσης, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Λούι, Μουστακόπουλος, Χαλίμι, Περέιρα, Κουάδρα, Καρίμ, Μωραΐτης.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Πολίτης, Βάρκας, Τσαφταρίδης (46′ Μπαξεβάνος), Ανδρέου, Βοσνακίδης, Γκοτσούλιας, Κρέτσι, Τριανταφυλλάκος (46′ Κωστόπουλος), Βασιλείου, Μπαστακός, Άντο.

Παναχαϊκή-Προοδευτική 0-1

Η αποστολή της Προοδευτικής ήταν εξ αρχής δύσκολη στην έδρα της Παναχαϊκής αλλά οι Κορυδαλλιώτες κατάφεραν να φύγουν από την Πάτρα με ένα τεράστιο διπλό, καθώς επικράτησαν με 1-0 και έκαναν ακόμα ένα βήμα για την παραμονή. Συγκεκριμένα ο Καρρίκι είχε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, καθώς στο 36ο λεπτό είδε το σουτ να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κολοβούρη και να στερείται το 1-0 η Προοδευτική. Τελικά το «χρυσό» γκολ βρήκε ο Νταβιώτης όταν στο 66ο λεπτό κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρε και να χαρίσει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στον σύλλογο του. Μέχρι το φινάλε του ματς, η Προοδευτική κράτησε το προβάδισμα και μείωσε τη διαφορά στο -1 από το Αιγάλεω, παραμένοντας ζωντανή στο θέμα της παραμονής.

Σκόρερ: 66′ Νταβιώτης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Λιοφάγος (80′ Στασινόπουλος), Λαρρέα, Μπουρλάκλης, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος (58′ Καρλίτος), Σίλβα (80′ Ζυγκερίδης), Χαντί (70′ Παπαχρονόπουλος), Μυτίδης, Στεργίδης (70′ Τοπάλ), Ν. Καρακλάιτς.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Αστράς, Αλεξίου, Πάβλας, Χατζηδίμπας, Πότσι, Καρρίκι (80′ Μεγαρίτης), Πίσσας, Παυλίδης (80′ Αγγελόπουλος), Μάντιτς (60′ Καπνίδης), Νταβιώτης, Τσακίρης (60′ Νικολής).