Super League: Νίκη “χρυσάφι” για τη Λαμία, ο Αστέρας λύγισε τον Βόλο (βίντεο)

Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε 2-1 του Ιωνικού και πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη της σεζόν - Σημαντικό "τρίποντο" και για τον Αστέρα, κόντρα στον Βόλο

Η Λαμία πέτυχε την πρώτη της φετινή εντός έδρας νίκη, επικρατώντας με 2-1 του Ιωνικού, τον οποίο είχε κερδίσει άλλες τρεις φορές επίσης μέσα στη σεζόν και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε δίκαια στην επικράτηση, καθώς ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Στο 11ο λεπτό ο Προβυδάκης επιχείρησε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας (από την πλευρά του Βαλεριάνου) βρίσκοντας τον Ρόμανιτς, το πρώτο σουτ του οποίου κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι. Και το δεύτερο σουτ (με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι) κόντραρε στον Τσιγκρίνσκι αλλά η μπάλα κατέληξε στα δύχτια.

Στο 85ο λεπτό η Λαμία διπλασίασε τα τέρματά της όταν η μπάλα έφθασε (μετά από αντεπίθεση) στον αμαρκάριστο Μπανγκουρά, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο ντεμπούτο του. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 90ό λεπτό με τον… συνήθη ύποπτο (Άοσμαν) να πασάρει και τον Μάντζη να σκοράρει με πλασέ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο Αστέρας Τρίπολης εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Βόλο (1-0), παραμένοντας στη διεκδίκηση μίας θέσης στα πλέι οφ.

Το χρυσό γκολ της νίκης για τους αρκάδες ήρθε πριν το ημίχρονο με τον Σόνι που σούταρε στη γωνία του Κότνικ.