Super League: Μεγάλο διπλό του ΟΦΗ στη Λάρισα

Με αυτογκόλ του Σπάρβ ο ΟΦΗ επικράτησε της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ με 1-0, παίρνοντας την 4 του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Ο ΟΦΗ με αυτογκόλ του Σπαρβ, πήρε διπλόεξάδας (0-1) στο Αλκαζάρ και άφησε την ΑΕΛ για όγδοο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Με το νικηφόρο πέρασμα του από την Λάρισα στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής, ο ΟΦΗ έφτασε του 15 βαθμούς σε δώδεκα παιχνίδια, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους έξι στα έντεκα παιχνίδια.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο να προστατεύσουν τις άμυνες τους και το μηδέν.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να δημιουργήσει ανεβάζοντας κυρίως του Ουές από τα δεξιά χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια μεγάλη στιγμή στην άμυνα της ΑΕΛ. Η καλύτερη στιγμή για την ομάδα της Κρήτης ήταν στο 25ο λεπτό όταν ο Σαρδινέρο βγήκε απέναντι από τον Νάγκι αλλά πλάσαρε άουτ.

Τις περισσότερες πρωτοβουλίες για την ΑΕΛ πήραν οι Πλατέλλας, Φιλίπ, με τον δεύτερο να βρίσκει στο 30ο λεπτό τον Πινακά μέσα στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του νεαρού άσου κατέληξε στα χέρια του Σωτηρίου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε η κατάσταση. Οι δύο ομάδες έδειξαν αδυναμίες στο δημιουργικό κομμάτι. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της, με τον Γιάννη Τάτση να αλλάζει πρόσωπα και επιθετικό δίδυμο. Ο ΟΦΗ όμως κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μετά από εκτέλεση φάουλ του Λυμπεράκη και λάθος εκτίμηση του Σπαρβ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, προσθέτοντας τρεις βαθμούς στην βαθμολογία.

ΑΕΛ (Τάτσης): Νάγκι, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μπέρτος (63′ Γλυνός), Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς (80′ Ζαχαράκης), Στελιάνο, Πινακάς (57′ Τρούγιτς), Ντουρμισάι (57′ Γιουνές), Πλατέλλας

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Διαμαντής, Βούρος, Γιαννούλης, Στάικος, Μεγιάδο, Στάρτζεον (90+3′ Γρίβας), Λυμπεράκης (86′ Κοροβέσης), Μπαλόγιαννης (78′ Γιάννου), Σαρδινέρο.