Super League: Για το 5Χ5 η ΑΕΚ (18:00) κόντρα στον Λεβαδειακό

Η ΑΕΚ φιλοξενείται στις 18:00 (Novasports Prime) από τον Λεβαδειακό, με στόχο την 5η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα (και 6η συνολικά) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League – Ο ΟΦΗ υποδέχεται στο Ηράκλειο την Λαμία.

Με δύο αγώνες με μεγάλο ενδιαφέρον ολοκληρώνεται σήμερα (24/10) η 9η αγωνιστική της Super League. Ο Λεβαδειακός περιμένει στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας (18:00) τη φορμαρισμένη ΑΕΚ, με την ελπίδα να φτάσει στην πρώτη φετινή του νίκη, τη στιγμή που η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα «κυνηγάει» την πέμπτη διαδοχική, αλλά και τον Παναθηναϊκό που βρίσκεται αήττητος στην κορυφή.

Στο Ηράκλειο (20:00), ο ΟΦΗ, έπειτα από το… στραπάτσο στο Κύπελλο από την Κηφισιά, υποδέχεται τη Λαμία, με τις δύο ομάδες να είναι στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης και να αναζητούν «τρίποντο» ουσίας και ψυχολογίας εν όψει της συνέχειας.

Την Κυριακή, ο Παναθηναϊκός σημείωσε μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη με 1-0. Το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Σπόραρ έφερε τους «πράσινους» σε θέση να πανηγυρίζουν την ένατη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, ισοφαρίζοντας το ιστορικό ρεκόρ σε εκκίνηση πρωταθλήματος, που είχε απ’ τη σεζόν 1994/95.

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, ισοφάρισε σε 2-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Με το σκορ στο 2-2 έληξε και το ματς ανάμεσα στον Ιωνικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με δύο πέναλτι.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε το Σάββατο (22/10) με δύο αναμετρήσεις. Στο Περιστέρι ο Βόλος πήρε σπουδαία νίκη επικρατώντας 2-0 του Ατρόμητου, που τον έφερε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με το ίδιο σκορ κέρδισε και ο Ολυμπιακός τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για το παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ (27/10, 22:00 – «Europa ParkStadion), για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.