Super league 2: Στους τρεις βαθμούς από την κορυφή και πιέζει ο Απόλλων Σμύρνης

Ο Απόλλων Σμύρνης επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί. Επικράτησε με 5-2 του Ηρόδοτου και μείωσε στους τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο του Νοτίου Ομίλου, Κηφισιά που αγωνίζεται τη Δευτέρα με το Αιγάλεω. ΠΑΟ Ρουφ – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1 και Επισκοπή – Παναχαϊκή 0-0 στα άλλα δύο ματς της ημέρας για τη 17η αγωνιστική

Στο κυνήγι της πρωτοπόρου του Νοτίου Ομίλου της Super League 2, Κηφισιάς παραμένει σταθερά ο Απόλλων Σμύρνης. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν το φαβορί και το έδειξε επικρατώντας με 5-2 του ουραγού Ηροδότου, μειώνοντας έτσι στους τρεις βαθμούς από το ρετιρέ, με την Κηφισιά να αγωνίζεται τη Δευτέρα αντιμετωπίζοντας το Αιγάλεω εκτός έδρας. Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας οι ΠΑΟ Ρουφ και Επισκοπή που «καίγονταν» για βαθμούς στην επικίνδυνη ζώνη δεν τα κατάφεραν παίρνοντας μόλις έναν πόντο. Ο ΠΑΟ Ρουφ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦ Ιεράπετρας και η Επισκοπή αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με την Παναχαϊκή.

ΠΑΟ Ρουφ – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1

Σκόρερ: 24′ Νιτσάκης – 59′ Βουό

Ο ΟΦΙ δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 9′ όταν το δυνατό σουτ του Καραμπέτσου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο ΠΑΟ Ρουφ στην πρώτη του φάση στο ματς έκανε το 1-0 με τον Νιτσάκη, ο οποίος με ένα φαλτσαριστό πλασέ στο 24′ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έχοντας τονώσει την ψυχολογία τους έφτασαν κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα τρία λεπτά αργότερα, αλλά η μπάλα από το σουτ του Βερνάρδου σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας ο ΟΦΙ κατάφερε να αντιδράσει, φεύγοντας στην κόντρα και βρίσκοντας δίχτυα με τον Βουό για το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τον ΠΑΟ Ρουφ να παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση στην ουρά.

ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Τσόγκας, Δαλαμήτρας, Μκρτσιάν, Παπουτσογιαννόπουλος, Μαρινάκης, Ζούνης, Καλλέργης, Νιτσάκης, Βενάρδος, Καμύ, Γαϊτάνης.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Κυρίτσης, Καραγιάννης, Στάμου, Ζήσης, Ίτσιος, Καλλιτσουνάκης, Κατάλντι, Μαραθωνίτης, Μούλερ, Βουό, Καραμπέτσος.

Απόλλων Σμύρνης – Ηρόδοτος 5-2

Σκόρερ: 25′, 45′, 91΄ Μωραΐτης, 55′ Κοροβέσης, 74′ πεν. Χαλίμι – 51′ Θεοδωράκης, 67′ Κέρεμπιν

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Απόλλων Σμύρνης είχε τον απόλυτο έλεγχο με τον Ηρόδοτο να αμύνεται σφιχτά. Τελικά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα των φιλοξενούμενων στο 25′ με τον μόνιμο σκόρερ της τον Μωραΐτη, ο οποίος έκανε το 1-0 και ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ σε ένα καίριο χρονικά σημείο λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έγραψε το 2-0. Από το πουθενά ο Θεοδωράκης στο 51′ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά γρήγορα ο Απόλλων πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Κοροβέση να κάνει το 3-1 στο 55′ με κεφαλιά. Η χαλαρότητα των γηπεδούχων έβαλε ξανά τον ουραγό Ηρόδοτο στο παιχνίδι καθώς ο Κέρεμπιν ανενόχλητος μέσα στην περιοχή μείωσε ξανά σε 3-2 στο 67′. Στο 74′ όμως με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χαλίμι ο Απόλλων σφράγισε τη νίκη του για το 4-2, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μωραΐτης με ένα όμορφο τέρμα σημείωσε χατ-τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 5-2 που του έδωσε τη δυνατότητα να πλησιάσει στους τρεις βαθμούς από την κορυφή, έχοντας βέβαια και ένα ματς περισσότερο από την Κηφισιά. Όσο για τον Ηρόδοτο, στον πάγκο του οποίου κάθισε για πρώτη φορά ο Δημητρίου, συνεχίζει να βρίσκεται σε πολύ δεινή θέση, όντας ουραγός και με -11 βαθμούς λόγω των ποινών που του έχουν επιβληθεί.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Σόρτσαν, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Πατάπης, Κοροβέσης (83′ Ταμπάς), Αναστασόπουλος, Μουστακόπουλος (83′ Λούσινγκερ), Κουάδρα, Μωραΐτης, Περέιρα (75′ Ερέρα), Σαντάτ (46′ Χαλίμι).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γκόλοβιτς, Πιτσόλης, Ν. Χαλκιαδάκης (61′ Κερέμπιν), Φράτροβιτς, Μπακούτσης, Θεοδωράκης (86′ Κλάδος), Χαΐκάλης, Λεβιτσάνιν, Μ. Χαλκιαδάκης (79′ Χιντρί), Μάρκοβιτς, Γρηγορόπουλος.

Επισκοπή – Παναχαϊκή 0-0

Τόσο η Επισκοπή, όσο και η Παναχαϊκή δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ με πρωταγωνιστές τους δύο γκολκίπερ. Τον Ψαρρά από πλευράς γηπεδούχων και τον Θεοδωράκη από πλευράς φιλοξενούμενων. Η μεγαλύτερη από όλες ήταν εκείνη της Παναχαϊκής στο 29′ όταν ο Πέταρ Καρακλάιτς είδε την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι από προσπάθειά του. Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων είχε ακόμα μια μεγάλη στιγμή στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ψαρρά σε τετ-α-τετ. Παρά τις ευκαιρίες καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με την Επισκοπή να παραμένει σε δύσκολη θέση και την Παναχαϊκή να μένει πλέον οκτώ βαθμούς μακριά από την κορυφή.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ψαρράς, Πολίτης, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Παπαδόπουλος, Σκεντεράι, Κούτσιας, Βουκελάτος (72′ Εμπουέλε), Αμπαφού (72′ Τσιλεδάκης), Σταθόπουλος (90′ Τζωρτζινάκης), Αραμπατζής (46′ Κρίκλοου).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Θεοδωράκης, Τριμμάτης, Τσακμάκης, Λαρέα, Μπουρλάκης, Μυτίδης (46′ Αλεξόπουλος), Τσιάρας, Ν. Καρακλάιτς, Σίλβα (60′ Λινάρδος), Π. Καρακλάιτς (60′ Χαντί), Στεργίδης.

15. Ηρόδοτος -11 (16 ματς)

*Οι Β’ Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.