Super League 2: Σοκ στο 99′ για Παναχαϊκή, 0-1 ο Ιωνικός – Τα Τρίκαλα άλωσαν τα Χανιά, έκανε σεφτέ ο Απόλλωνας Λάρισας

Με γκολ στο… 99ο λεπτό ο Ιωνικός πήρε μεγάλο διπλό στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής με 1-0 και προωθήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Λεβαδειακό.

Το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στην Superleague 2 ήταν επεισοδιακό καθώς διακόπηκε για ένα πεντάλεπτο λόγω συμπλοκής ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, με τους Νικαιώτες να βρίσκουν τελικά το πολύτιμο τρίποντο στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ομάρ.

Στους κερδισμένους της ημέρας και τα Τρίκαλα που επιβλήθηκαν 2-1 μέσα στα Χανιά ενώ ο Απόλλωνας Λάρισας έκανε σεφτέ στη σεζόν επικρατώντας 3-0 του Καραϊσκάκη Άρτας.

Παναχαϊκή-Ιωνικός 0-1

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στην Αγυιά, όπου ο Ιωνικός σκόραρε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων. Ιωνικός και Παναχαϊκή είχαν τις ευκαιρίες τους, ενώ στο 77’ υπήρξε ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, με την είσοδο και δύο οπαδών στο γήπεδο. Οι «κυανόλευκοι» ευτύχησαν να σκοράρουν στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων. Από εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Ομάρ από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ν. Παπαδόπουλος) : Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Σταμόπουλος, Πατάπης, Πλιάτσικας, Ανάκογλου, Μουστακόπουλος (84’ Μουστακόπουλος), Μπάτροβιτς (57΄Τσερούτι), Γιούσης (84΄Κόκκας), Αραβίδης, Κουσκουνάς

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δ. Σπανός) : Αναγνωστόπουλος, Κύργιας, Φαζός, Μουστάκης (46’ Παπαγεωργίου), Αμπούντ-Ομάρ, Γκοτσούλιας, Κόρμπος (60’ Νιάσσε), Ρόλε (88’ Μάναλης), Πλατέλλας, Ματσούκας (46’ Μπρίτο), Κάστρο.

Χανιά – Τρίκαλα 1-2

Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 41′ εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε σε χέρι του Σουλιώτη μέσα στην περιοχή. Ωστόσο ο ΑΟΤ έκανε μία απίθανη ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά. Στο 82′, εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου, ο Σουλιώτης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Και στο 84′ ο Αλμπάνης έφυγε στην αντεπίθεση και με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Με τα Χανιά να πιέζουν για την ισοφάριση, αλλά μάταια.

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Παναγιωτούδης, Κάρλος (65′ Μασένα), Σουντουρά (55′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.

ΑΟ Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής, Νιάρος, Κεχαγιάς (72′ Ελευθεριάδης), Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (65′ Αλμπάνης), Πέλκας (80′ Ντιαλόσι), Φασίδης (46′ Ευθυμίου).