Super league 2 – Νότιος όμιλος: «Σεφτέ» στις νίκες για Ηλιούπολη και Χανιά, ισόπαλο το Αιγάλεω-ΑΕΚ Β

Την παρθενική τους νίκη στη φετινή Superleague 2 πέτυχαν οι Ηλιούπολη και Χανιά για την 3η αγωνιστική στο Νότιο όμιλο. Η Ηλιούπολη με τους Μπαστακό και Πολίμο να βρίσκουν δίχτυα νίκησε 3-0 τον Ηρόδοτο ενώ τα Χανιά νίκησαν 2-0 στο κρητικό ντέρμπι την Επισκοπή αντίστοιχα. Τέλος, χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση Αιγάλεω – ΑΕΚ Β(1-1).

Αιγάλεω-ΑΕΚ Β 1-1

Ούτε τώρα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Superleague 2 η ΑΕΚ Β', καθώς έμεινε στο 1-1 κόντρα στο Αιγάλεω, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Superleague 2.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να απειλήσει την εστία του Αιγαλέου, όμως ο Μπούσης είχε το πρώτο σουτ στο ματς, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Χατζηεμμανουήλ στο 5'. Από εκεί και πέρα δεν σημειώθηκαν σημαντικές ευκαιρίες ώσπου στο 42ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Γερολέμου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στα πόδια του Κοσίδη ο οποίος με κοντινό πλασέ έβαλε σε θέση... οδηγού την ΑΕΚ Β', στέλνοντάς την με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, το Αιγάλεω έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και έψαξε με κάθε τρόπο το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά, το βρήκε χάρη την αδυναμία των αμυντικών της ΑΕΚ Β' να απομακρύνουν από το κόρνερ του Τσιλιγκίρι, με τον Μπαστιανό να πιάνει πολύ ωραίο γυριστό σουτ για το 1-1 στο 59'.

Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία από αυτό το τέρμα και έφτασαν κοντά στην ανατροπή αλλά ο Χατζηεμμανουήλ δήλωσε... παρών όταν το Αιγάλεω απείλησε δύο φορές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Μετά από αυτό, η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Ένωση να μένει ακόμα χωρίς νίκη στη φετινή Superleague 2.

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Μπούσης, Φουρλάνος, Παπανικόλας, Χοτζάλι, Πιαστόπουλος (52′ Σταματάκης), Τσίτσαρης, Βλαχομήτρος (58′ Δημούτσος), Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος, Κολλάς.

ΑΕΚ Β' (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Κατσίκας, Ντάικο, Παρράς, Σταμούλης, Μουστακόπουλος, Γερολέμου, Χριστόπουλος, Μαχαίρας, Κοσίδης.

Ηλιούπολη-Ηρόδοτος 3-0

Την πρώτη της νίκη στην τρέχουσα σεζόν πανηγύρισε η Ηλιούπολη, καθώς επικράτησε του Ηρόδοτου, εντός έδρας, με 3-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 39' με τον Βασιλείου, ο Μπαστακός διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και στο 58' η μπάλα μετά το σουτ του Πολίμου κόντραρε στον Κριεζίου, πήγε στα δίχτυα και κάπου εκεί ουσιαστικά «τελείωσε» το ματς. Η ομάδα του Νίκου Παντέλη έφτασε τους τέσσερις βαθμούς, ενώ οι Ροδίτες συνεχίζουν στην τελευταία θέση με -9 βαθμούς, λόγω της τιμωρίας τους.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Πολίμος, Μπουσάι, Κρητικός, Μουριέλ, Γκοτσούλιας, Τσαφταρίδης, Τριανταφυλλάκος, Βασιλείου, Μπαστακός, Χέμπερτ.

Ηρόδοτος (Πλουσής): Κρόστα, Μακρυδάκης, Ροκάκης, Ζιώγας, Γρηγορόπουλος (29′ Κριεζίου), Σουρνάκης, Μασάδο (35′ Φουάσης), Μ. Χαλκιαδάκης, Φράγκος, Βρετός, Φαλκάο.

Επισκοπή-Χανιά 0-2

Πρώτη νίκη και για τα Χανιά στο πρωτάθλημα, με τους «κυανόλευκους» να επικρατούν μέσα στο Ρέθυμνο της Επισκοπής με 2-0 και να φτάνουν έτσι τους 3 βαθμούς. Τα δύο τέρματα της ομάδας των Μαναρώλη και Λαμπράκη μπήκαν στο ξεκίνημα και στο τέλος του ματς. Αρχικά στο 8' ο Μάναλης με σουτ έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στο 2ο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά όχι μόνο δεν το κατάφεραν, αλλά δέχθηκαν και δεύτερο γκολ το οποίο πέτυχε ο Μπανγκουρά με σουτ.

Επισκοπή (Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Εμπουέλε, Σαμουρκασόβι (86′ Τζωρτζινάκης), Σταθόπουλος, Παπαδόπουλος (57′ Κρίκλοου), Λάμτσε, Πολίτης, Σκεντεράι, Κούτσιας, Νταμπίζας, Βουκελάτος (57′ Χοβανισιάν).

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Ρότσα (82′ Χιντζίδης), Ζιούλης, Ιμεραλιλάι, Καμαρά, Λεμονής, Μπουτσάκης (77′ Ναζίμ), Κόλα (64′ Ζούμης (82′ λ.τ Μπανγκουρά), Μάναλης, Ελευθεριάδης (64′ Ταβάρες).