Super League 1: Ισόπαλα τα ντέρμπι, η ΑΕΚ πλησίασε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Χωρίς νικητή έληξαν τα ντέρμπι σε ΟΑΚΑ (Παναθηναϊκός -Ολυμπιακός 1-1) και Τούμπα (ΠΑΟΚ- Αρης 2-2), την Κυριακή και η ΑΕΚ ήταν αυτή που βγήκε κερδισμένη από την 4η αγωνιστική της Super league.

Καμία από τις τρεις ομάδες που είχαν το απόλυτο μέχρι και τα παιχνίδια του Σαββατοκύριακου δεν κατάφερε να κάνει το 4×4. Τουλάχιστον, -και σε αντίθεση με την Ξάνθη που γνώρισε βαριά ήττα στο AEL FC Arena- ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έφυγαν με το βαθμό της ισοπαλίας από τα ντέρμπι απέναντι σε Άρη και Παναθηναϊκό, αντίστοιχα, και πλέον συγκατοικούν στην κορυφή με 10 βαθμούς, μετά το φινάλε της 4ης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα από τα χειρότερα ντέρμπι των τελευταίων ετών, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ΟΑΚΑ. Ο Γκερέρο άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους» στο 36΄ και ισοφάρισε με πέναλτι στο 90΄ ο Μολό για τους γηπεδούχους. Νωρίτερα (60΄) ο Ζοζέ Σα είχε αποκρούσει πέναλτι του Μακέντα.

Στην καλύτερη εφετινή του εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι έχει «σφυγμό», παρότι παραμένει χαμηλά στην κατάταξη με μόλις δύο βαθμούς μετά από τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές. Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να είναι στην πρώτη θέση, έχασε όμως την ευκαιρία να «ξεφορτωθεί» την… συντροφιά του ΠΑΟΚ.

Χωρίς νικητή έληξε το τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ ΠΑΟΚ και Αρη (2-2). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ στο 4′ με τον Ιντέγε και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 6′ με τον Μάτος.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι, σύμφωνα με την ροή του αγώνα, πίεζαν για το δεύτερο γκολ, ο Αρης ήταν αυτός που το πέτυχε με γωνιακό σουτ του Ματίγια στην κλειστή γωνία του Πασχαλάκη στο 87′. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Μίσιτς.