Super League 1: Επέλαση Άρη στην Κρήτη, 3-0 τον ΟΦΗ και κορυφή!

Ένας εξαιρετικός Άρης με τον Μπερτόγλιο σε μεγάλα κέφια, πήρε το πέμπτο του διπλό στο φετινό πρωτάθλημα και έπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή με 29 βαθμούς.

Η ομάδα του Μάντζιου έκανε επέλαση στην Κρήτη, κερδίζοντας με 3-0 τον ΟΦΗ.

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικός. Έβαλε δύο γκολ, έχασε ευκαιρίες για περισσότερα και συνολικά έχει κυριαρχήσει απέναντι στον ΟΦΗ.

Μόλις στο πρώτο λεπτό έχασε καλή ευκαιρία με τον Σίλβα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το σουτ μόλις 18 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Σωτηρίου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό απείλησε ξανά ο Αρης. Λάθος του Σωτηρίου, κάθετη πάσα προς τον Σίλβα ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ είχε βγει γρήγορα και μπλόκαρε. Στο 8’ξανά καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Σίλβα και πάλι από τα αριστερά έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά ο Μάνος δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα με την προβολή και να την στείλει στα δίχτυα.

Στο 12ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Η σέντρα βγήκε από δεξιά, ο Νέιρα προσπάθησε να κάνει το γυριστό όμως δεν το έπιασε δυνατά και μπλόκαρε εύκολα ο Μπουσέ.

Στο 29’ ήρθε η επιβράβευση για τους «κιτρινόμαυρους» που άνοιξαν το σκορ με τον Μπερτόγλιο. Ο Μάνος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, ο Σωτηρίου απέκρουσε και ο Μπερτόγλιο πήρε το ριμπάουντ και με προβολή άνοιξε το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα οι Κρητικοί απείλησαν με φάουλ του Μπαλογιάννη, όμως η μπάλα να έφυγε άουτ. Στο 42’ ο Αρης πέτυχε και δεύτερο γκολ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη του. Ο Ματίγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπεναλουάν έκανε την κεφαλιά και ο Μπερτόγλιο από κοντά έκανε το 0-2 για τον Άρη.

Έδωσε τον χώρο στον ΟΦΗ ο Αρης και «χτύπησε» στη κόντρα

Στο δεύτερο μέρος ο Αρης με το προβάδισμα των δύο τερμάτων έδωσε την μπάλα και τον χώρο στον ΟΦΗ. Οι Κρητικοί δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά και έπρεπε να φτάσουμε στο 66’ για κάνουν μεγάλη ευκαιρία, τη μοναδική τους στο δεύτερο ημίχρονο. Ωραία συνεργασία των παικτών του ΟΦΗ, το σουτ του Στάρτζεον κόντραρε στο σώμα του Μπεναλουάν και ο Σαρδινέρο μόνος του με τον Μπουσέ πλάσαρε πάνω από την εστία του Αρη.

Οι «κίτρινοι» όμως δεν πτοήθηκαν από την ευκαιρία του ΟΦΗ και στη μεγαλύτερη αντεπίθεσή τους βρήκαν τον τρόπο να πετύχουν κι άλλο γκολ, όταν στο 76’ ο Μάνος βγήκε στην αντεπίθεση, ο Βαφέας τον ανέτρεψε και ο Διαμαντόπουλος έδωσε πέναλτι.

Ο Ματίγια ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σωτηρίου. Ο Ισπανός πήγε στον πάγκο και σήκωσε τη φανέλα του Σιαμπάνη αφιερώνοντας το γκολ του στον νεαρό τερματοφύλακα.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Διαμαντής, Βαφέας, Λυμπεράκης (78’ Κοροβέσης), Στάικος (57’ Γρίβας), Μεγιάδο (86’ Γκαργκαλατζίδης), Νέιρα, Στάρτζεον, Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου), Σαρδινέρο (86’ Σουρνάκης)

Αρης (Μάντζιος): Μπουσέ, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ροζ, Σάσα (90’ Μπακούτσης), Ματίγια, Γκάμα (71’ Τζέγκο), Σίλβα (71’ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (71’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (79’ Λόπεθ)