Στους «16» του Australian Open ο Τσιτσιπάς, 3-0 τον Γκρίκσπουρ

Με ιδιαίτερη άνεση ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε ακόμα μία νίκη στο Australian Open. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 3-0 σετ (6-2, 7-5, 6-3) του Ολλανδού Ταλόν Γκρίκσπουρ (Νο 63) και προκρίθηκε στους 16» του πρώτου γκραν σλαμ της χρονιάς.

Ο Τσιτσιπάς απέδειξε μέσα στο κορτ την ανωτερότητά του και πλέον θα αντιμετωπίσει τον Σίνερ (Ιταλία, Νο 16), που επικράτησε 3-2 (6-4, 6-4, 1-6, 2-6, 0-6) του Φούκσοβιτς (Ουγγαρία, Νο 78).

Μετά το 2-1 στο πρώτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς (No.4) πήρε φόρα και αιφνιδίασε τον αντίπαλό του. Mε συνεχόμενα κερδισμένα γκέιμ έφτασε στο 6-2 που του χάρισε το πρώτο σετ σε 28 λεπτά. Μάλιστα αυτό ήταν και το πρώτο χαμένο σετ του Ολλανδού στο τουρνουά.

Στο δεύτερο σετ ο Ολλανδός ανέβασε την απόδοσή του με αποτέλεσμα το ματς να εξελιχθεί σε μία μεγάλη μάχη. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν και πάλι ανώτερος, όμως δεν κατάφερε να φτάσει σε μπρέικ και από την στιγμή που και οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Γκρίκσπουρ έφτασε πρώτος σε μίνι μπρέικ, όμως ο Στέφανος απάντησε με δύο δικά του, επισφράγισε την ανωτερότητά του και με 7-5 πέτυχε το 2-0.

Με μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε 3-1 στο τρίτο σετ και άνοιξε διάπλατα την πόρτα για την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Όπεν της Αυστραλίας. Ο Ολλανδός δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ στο ματς και ο Τσιτσιπάς με 3-0 σετ προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.