Στίβος: Στην κορυφή της περιφ. Πελοποννήσου ο Μεσσηνιακός

Ο ΜΓΣ κατέκτησε 8 χρυσά μετάλλια, 3 ασημένια και 2 χάλκινα, στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών της Περιφέρειας Πελοποννήσου που έγινε στην Τρίπολη

Παρά τις δυσχέρειες της πανδημίας που δυσκόλεψαν και δυσκολεύουν αυτή την χρονιά αθλητές και προπονητές, διεξήχθη την περασμένη Κυριακή (09/05/21) στην Τρίπολη το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών της Περιφέρειας Πελοποννήσου και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν.

Ο Μεσσηνιακός Γ.Σ. ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση με 189 βαθμούς, όπως φαίνεται και στην επίσημη κατάταξη των Συλλόγων:

8

Πιο συγκεκριμένα, ο Σύλλογος κατέκτησε 8 χρυσά μετάλλια, 3 ασημένια και 2 χάλκινα.

Όπως σημειώνει ο ΜΓΣ, τα παιδιά που αγωνίστηκαν πέρα από τις διακρίσεις πέτυχαν πολύ καλές εμφανίσεις και επιδόσεις. Το αξιοσημείωτο είναι ότι αρκετά από τα παιδιά ανήκουν σε χαμηλότερες αγωνιστικές κατηγορίες (παίδων, εφήβων), πράγμα που καταδεικνύει για ακόμη μια φορά ότι είναι το μέλλον του Μεσσηνιακού Στίβου.

Οι προπονητές που συνόδευσαν τα παιδιά ήταν ο Δημήτρης Πουλόπουλος, ο Άρης Τριανταφυλλόπουλος, ο Γιάννης Καλυβιώτης, η Ελένη Χατζή, ο Λούης Τσάτουμας και ο Γιάννης Γρίβας και φυσικά έμειναν απόλυτα ικανοποιημένοι και δικαιωμένοι για την ορθή προπονητική δουλειά που κάνουν κάθε απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Συλλόγου μόλις ξεκίνησαν, καθώς τα επόμενα Σαββατοκύριακα ακολουθούν τα Διασυλλογικά Πρωταθλήματα στις κατηγορίες Κ14, Κ16 και Κ18.

Πρέπει να σημειωθεί ότι όλοι οι αθλητές και προπονητές είχαν υποβληθεί σε τεστ ανίχνευσης κατά του Covid 19 , προκειμένου να αγωνιστούν. Αναλυτικά οι επιδόσεις των αθλητών- τριών του Συλλόγου:

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΖΑΧΑΡΕΑΣ, 1η θέση στο ύψος με επίδοση 1,88μ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΛΟΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, 1η θέση στο μήκος με επίδοση 7,14μ και 1η θέση στο τριπλούν με επίδοση 14,51μ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΑΓΟΥΛΙΑΝΙΤΗΣ, 1η θέση στον ακοντισμό με επίδοση 56,25μ

ΠΛΑΤΑΝΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΙΩΑΝΝΑ, 1η θέση στα 200μ. με επίδοση 26:02’’

ΔΑΝΗΛΑΤΟΥ ΦΑΙΔΡΑ, 1η θέση στα 400μ. με εμπόδια με επίδοση 1:07:94’

ΜΑΡΙΔΗΜΗ ΧΑΝΔΡΙΝΟΥ, 1η θέση στο μήκος με επίδοση 5,63μ (είχε το δικαίωμα, όπως και άλλοι αθλητές, και αγωνίστηκε στο αντίστοιχο πρωτάθλημα στον Πειραιά λόγω της δυσκολίας μετακίνησης λόγω της πανδημίας, ενώ η πρόκριση της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατοχυρώνεται κανονικά)

ΚΑΓΙΑ ΘΕΟΔΩΡΑ, 1η θέση στο τριπλούν με επίδοση 11,40μ ΚΑΙ 4η θέση στο μήκος με επίδοση 5,35μ

ΠΛΑΤΑΝΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΙΩΑΝΝΑ, ΦΕΡΑΙ ΜΑΡΙΛΕΝΑ, ΚΟΥΛΙΕΡΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΥ ΗΛΙΑΝΑ, 1η θέση στην σκυταλοδρομία 4Χ 100μ με 50:71’’

ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, 6η θέση στα 100μ. με επίδοση 11:49’’

ΣΟΥΡΕΑΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ, 6η θέση στο μήκος με επίδοση 6,10μ και 14η θέση στα 200μ με επίδοση 24:96’’

ΣΟΥΛΕΙΜΕΖΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ, 6η θέση στον ακοντισμό με επίδοση 43,33μ

ΜΠΑΣΤΑΚΟΥ ΑΘΗΝΑ, 6η θέση στο 6αθλο Κ16 (διοργανώθηκε παράλληλα) με επίδοση 3085 βαθμών.

ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ, 7η θέση στα 400μ. με επίδοση 55:53’’