Στίβος: 2ω39:35 ο Τσαντούλας, ατομική επίδοση στο Ντόρνεϊ

Νέα ατομική επίδοση κατέγραψε ο 40χρονος Χριστόφορος Τσαντούλας στο μαραθώνιο της λίμνης Ντόρνεϊ. Κάλυψε τα 42195 σε 2ω39:35 στην κυκλική διαδρομή (χ8) γύρω από το Ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο στην περιοχή του Widsor 46χλμ δυτικά του London Eye.

Ο δρομέας του Serpentine RC, του «Πανελλήνιος» ΓΣ και του ΑΠΣ «Τελμησσός» τερμάτισε 27ος γενικής και 8ος της Μ40. Εκκίνησε με το 9ο «κύμα», δηλαδή την εξάδα της διαλειμματικής όπως όριζε το υγειονομικό πρωτόκολλο. Κινήθηκε με ρυθμό 3:45 ανά χιλιάρι.

Είχε ως παλιά επίδοση τις 2ω40:43 από το μαραθώνιο Virgin Money του 2019. Με αυτή βρέθηκε στην 33η θέση του ετήσιου πίνακα των καλύτερων Ελλήνων μαραθωνοδρόμων. Με τη νέα επιβεβαιώνει το δικαίωμα συμμετοχής του στο πανελλήνιο πρωτάθλημα όπου και αν συμβεί (σημ: αναμένεται απόφαση και προκήρυξη από τον ΣΕΓΑΣ).

Νικητές αναδείχθηκαν ο Will Mackay του Bedford AC με 2ω26:14 και η Sara Willhot του Shrewsbury AC με 2ω49:30. Επικράτησαν δύσκολες συνθήκες: ψιλόβροχο, θερμοκρασία 9 – 10β, υψηλή υγρασία και ισχυρός πλάγιος άνεμος, ενοχλητικός στις δυό μεγάλες ευθείες με ριπές έως και τα 45χλμ/ω. Συνολικά τερμάτισαν 523 δρομείς, 372 άνδρες+151 γυναίκες.

300άρης ο Κώστας Φλέβας

Συνεχίζει παρά τη πανδημία ο Κώστας Φλέβας, ακούραστος και…ακάθεκτος να διευρύνει το μοναδικό κατόρθωμά του: ο Ελληνας δρομέας με τους περισσότερους τερματισμούς σε μαραθωνίους. Πραγματοποίησε, ολοκλήρωσε τον 300ο τερματισμό του στον Causeway Coastal marathon επάνω στην άμμο της Benone beach της Βόρειας Ιρλανδίας. Χρονομετρήθηκε με 4ω11:55 και κατέλαβε την 21η θέση σε ένα σύνολο 39 δρομέων. Τις νίκες κατέκτησαν ο Chris MC Keown με 3ω06:10 και η Charlotte Patington με 3ω55:39.

Το δρομικό γεγονός προσέφερε ποικιλία αγώνων/αποστάσεων από τα 5χλμ έως και ultra. Ο μαραθώνιος διεξήχθη εξ ολοκλήρου επάνω στη δύσκολη, κινούμενη άμμο από την Benone έως το Magilligan Strand και επιστροφή. Ο 40χρονος Κώστας, μόνιμος κάτοικος Reading/UK, κατάφερε τους 300 τερματισμούς εντός 11 ετών. Ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2010 από τον ΚΜΑ. Εικονίζεται στη φωτό με τον 63χρονο Peter Ferris, φίλο και οικοδεσπότη του εκεί στη Βόρεια Ιρλανδία. Αυτός, ο Peter, έχει ολοκληρώσει +600 μαραθωνίους.