Σπερχογεία- Ομόνοια 0-2: “Kλείδωσε” την παραμονή

Με δύο γρήγορα γκολ η Ομόνοια πέρασε άνετα από το “Π. Γεωργανάς”- Τραυματισμός Μαστρόκαλου, διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο

Η Ομόνοια Καλαμάτας πέρασε με 2-0 από την Σπερχογεία στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας και κλείδωσε την παραμονή της στην κατηγορία.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και διατηρούν μόνο μαθηματικές ελπίδες για να αποφύγουν τον απευθείας υποβιβασμό.

Το ματς κρίθηκε με δύο γρήγορα γκολ των φιλοξενούμενων οι οποίοι στη συνέχεια διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμα και δεν κινδύνευσαν.

Στο 12ο λεπτό ο Τζανετάκος άνοιξε το σκορ με ψηλοκρεμαστό πλασέ εκμεταλλευόμενος λάθος εκτίμηση του Κώστα Κακαλέτρη. Οι δυο τους ήταν πρωταγωνιστές και στην επόμενη καλή φάση που σημειώθηκε στο 17ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα της Σπερχογείας αυτή τη φορά να διώχνει το σουτ του έμπειρου μεσοεπιθετικού.

Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη όταν ο Κωστόπουλος μπήκε από αριστερά και με πλασέ έγραψε το 0-2.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Τάφα στο 42ο λεπτό ενώ στο δεύτερο μέρος οι καλύτερες στιγμές ανήκαν και πάλι στους φιλοξενούμενους με τον Κακαλέτρη να διώχνει την μπάλα προ του Κωστόπουλου στο 54’ και τον Δημητρίου να σουτάρει άουτ στο 73’.

Στο 78ο λεπτό τραυματίστηκε ο Μαστρόκαλος στον αυχένα και κλήθηκε ασθενοφόρο για την ασφαλή διακομιδή του στο νοσοκομείο Καλαμάτας.

Σπερχογεία: Κακαλέτρης Κώστας, Μάτσι, Κακαλέτρης Θανάσης, Σπύρος, Τζεφερεμιναίος, (46’ Λένα), Δημητρίου (67’ Κάστορας), Γουδέλης, Μαραβέλας, Κακαλέτρης Παναγιώτης, Μαστρόκαλος (78’ λ. τρ. Σώκαλης, 85’ Αλάμαρας), Ντάβος

Ομόνοια: Σταματίου (75’ Μέτσο), Κοστρίβας, Γεωργουλόπουλος, Γαβράς, Δημητρίου, Μπαζάνης Μπάλας, Τζανετάκος (32’ λ. τρ. Καρνούσκος), Τάφα (63’ Μιχελής), Κωστόπουλος (63’ Μάλαμας), Διονυσόπουλος (75’ Τσίγκας).