“Σούπερ” αλλά και μοιραίος ο Αντετοκούνμπο στη Βοστώνη -Νίκη θρίλερ των Σέλτικς στην πρεμιέρα

Ένα απίθανο τρίποντο με ταπλό στα 0.4 πριν τη λήξη του αγώνα, έδωσε τη νίκη στους Μπόστον Σέλτικς επι των Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο φετινό NBA (122-121).

Ο Αντετοκούνμπο πήγε να γυρίσει μόνος του ένα ματς όπου οι Μπακς έχαναν με 17 πόντους στην τρίτη περίοδο και βρέθηκαν να προηγούνται με 120-119, με τους Σέλτικς να έχουν την τελευταία επίθεση. Εκεί ο Τέιτουμ αν και είχε πάνω του τον Αντετοκούνμπο, έκανε ένα σουτ της απελπισίας από το τρίποντο και η μπάλα μπήκε αφού χτύπησε στο ταμπλό!

Στα 0.4 οι Μπακς είχαν μία τελευταία επίθεση, με τον Τόμπσον να κάνει φάουλ πάνω στον Αντετοκούνμπο. Οι διαιτητές αφού είδαν το ριπλέι, έστειλαν τον Ελληνα φόργουορντ στις βολές, όπου έπρεπε να ευστοχήσει και στις δύο για να πάει το ματς στην παράταση. Εβαλε την πρώτη, αλλά έχασε την δεύτερη με αποτέλεσμα να ηττηθεί η ομάδα του σε ένα ματς θρίλερ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων.

Ο Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε το ματς με 35 πόντους, έχοντας 13/26 σουτ με τρία τρίποντα, 6/8 βολές, καθώς και 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες, αλλά και 7 λάθη. Εξαιρετικοί ήταν και οι Χολιντέι (25π.) και Μίντλετον (27π.), αλλά η Βοστόνη με «όπλο» τα τρίποντα (18/40) και τους Μπράουν (33π.) και Τέιτουμ (30π.) σε εξαιρετική βραδιά, να παίρνουν τη νίκη.