Σήκωσε κούπα και στη Μόσχα ο Γιώργος Λαζαρίδης

ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2021, ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

Ο Γιώργος Λαζαρίδης επέστρεψε από τη Μόσχα ως Πρωταθλητής συμμετέχοντας στα διπλά του διεθνούς τουρνουά της ITF, Ikar Open, 14 με 17 Οκτωβρίου, αλλά είχε εξαιρετική παρουσία και στο μονό φτάνοντας έως τα προημιτελικά.
O Λαζαρίδης έπαιξε την προηγούμενη εβδομάδα μαζί με τον Ισραηλινό Sergei Lysov στο διπλό του Ikar Open στη Μόσχα της Ρωσίας και κατέκτησαν τον τίτλο.

Στον πρώτο τους αγώνα, οι δυο τενίστες απέκλεισαν το δεύτερο καλύτερο ζευγάρι του ταμπλό, τον Βέλγο Stan Devriese και τον Κροάτη Anto Joskic, με 6-1, 6-1. Στα ημιτελικά δεν έχασαν ούτε ένα game από τον Λετονό Ervins Kapa και τον Λευκορώσο Artsiom Yarmak (6-0, 6-0), ενώ και στον τελικό ήταν επιβλητικοί, κερδίζοντας τους Ρώσους Ivan Andreev και Yuriy Golovin με 6-1, 6-2.

Και στο μονό της indoor διοργάνωσης της ITF, ο Λαζαρίδης είχε καλή παρουσία, φτάνοντας μέχρι την προημιτελική φάση. Ο Έλληνας τενίστας πήρε bye για τον 2ο γύρο, όπου κέρδισε τον Ρώσο Leonid Shevchik με 6-1, 6-1.
Στα προημιτελικά έδωσε μια μεγάλη μάχη με έναν άλλον Ρώσο παίκτη, τον Ivan Andreev, αλλά μετά από έναν γεμάτο αγώνα γνώρισε την ήττα με 6-2, 6-7 (5), 6-2.

Το Messinialive συνάντησε σήμερα το πρωί στο γήπεδο τένις του ΔΙΑΦΟΡΟΖΩ τον Γιώργο Λαζαρίδη και μας μίλησε για την μεγάλη επιτυχία του, το πρόγραμμα του επόμενου μήνα, ενώ αναφέρθηκε και στη ματαίωση του δικού του τουρνουά στην Μεσσήνη λόγω της αβεβαιότητας με τον covid, τονίζοντας παράλληλα πως μεγάλος στόχος από εδώ και πέρα είναι η συμμετοχή του σε πολλά τουρνουά και το 2024 να συμμετάσχει στην Παραολυμπιάδα στο Παρίσι.