ΣΔΥΜ: Με πέντε δρομείς στο 5° Artemisio Mountain Running 2019

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία την Κυριακή 1/12/2019 στο όρος Αρτεμίσιο και στον ορεινό παραδοσιακό οικισμό της Καρυάς Αργολίδας, ο αγώνας ορεινού τρεξίματος «Artemisio Mountain Running» που διοργάνωσε ο Σύλλογος Απανταχού Καρυωτών “Το Αρτεμίσιο” σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Πελοποννήσου-Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας,  το Εμπορικό-Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αργολίδας και τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων – Δρομείς Αργολίδας. Την τεχνική διεύθυνση του αγώνα είχε αναλάβει η Trail Pro.

Στους δύο κύριους αγώνες των 10 και 25 χιλιομέτων τη γραμμή του τερματισμού πέρασαν συνολικά 301 αθλητές μεταξύ των οποίων και πέντε μέλη του συλλόγου μας.

Στη μεγάλη διαδρομή των 25 χλμ. 141 αθλητές τερμάτισαν επιτυχώς, όπου πρώτος τερμάτισε ο Δημήτρης Δημητρίου με χρόνο 02:55:42, δεύτερος ο Δημήτρης Ελευθερίου (02:59:48) και τρίτος ο Γιώργος Λουφέκης (03:06:23). Στις γυναίκες πρώτη η Δήμητρα Τσαλοκώστα με χρόνο 03:21:07, δεύτερη η Βηθλεέμ Σαπίου (03:24:18) και τρίτη η Μαρία Μάλαϊ (03:36:14). Για τον ΣΔΥΜ τερμάτισαν οι Κώστας Σπυρόπουλος, Γιώργος Βουδούρης και Αλέξης Χρονόπουλος.

Στη διαδρομή των 10 χλμ. τερμάτισαν 160 δρομείς με πρώτους κατά σειρά όπως τερμάτισαν οι: Γιάννης Κανελλόπουλος (01:17:06), Χρήστος Κυριαζάκος (01:19:24) και Στέλιος Γερακίτης (01:19:40), ενώ στις γυναίκες στο βάθρο ανέβηκαν οι: Μαριλένα ΠαπαδοπούλουΕυαγγελία-Βαλεντίνα Μιχελή και Διονυσία Βελισσαροπούλου. Για τον ΣΔΥΜ τερμάτισαν επιτυχώς οι Δημήτρης Ρέγγος και Λίνα Σταθοπούλου.

Τέλος, πολλοί μικροί δρομείς ήρθαν σε επαφή με τη φύση και απόλαυσαν την Fun Running διαδρομή, μια εύκολη διαδρομή συνολικού μήκους 2χλμ, καθαρά ψυχαγωγική, αλλά και εκπαιδευτική.