Ο Σαρδέλης έσωσε τον βαθμό για τον Παναθηναϊκό Β, 2-2 με Θεσπρωτό

Με γκολ του Γιάννη Σαρδέλη ο Παναθηναϊκός Β έμεινε όρθιος στον Θεσπρωτό. Ο Καλαματιανός μέσος βρήκε δίχτυα στο 83’ και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 απέναντι στους Ηπειρώτες που προηγήθηκαν δύο φορές.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά αντέδρασαν ισάριθμες φορές, καταφέρνοντας να αποφύγουν την ήττα στην Ήπειρο απέναντι στην ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα, που είδε τη νίκη να χάνεται μέσα από τα χέρια της και στην δεύτερη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος της Superleague 2.

Η ομάδα του Θεσπρωτού ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο παιχνίδι με τον Μπίκα στο 27ο λεπτό και διατήρησε το προβάδισμα αυτό μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Αθανασακόπουλο στο 54ο λεπτό, αλλά είδαν την ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα να παίρνει ξανά… κεφάλι στο σκορ ένα λεπτό αργότερα με τον Πέρεζ, που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κατόρθωσε να ισοφαρίσει και πάλι στο 83ο λεπτό του αγώνα με τον Σαρδέλη, που έκανε το 2-2 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Κάπως έτσι οι «πράσινοι» απέφυγαν την ήττα ενώ η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα δεν μπόρεσε να φτάσει στην πρώτη της νίκη ούτε σ’ αυτό το ματς, δεχόμενη γκολ ξανά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Βαλιέντε, Μίγγος, Διγκόζης, Μπίκας (46′ Πέρεζ), Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Μπονίγια.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Σιδεράς, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Εμπόι, Ταβάρες, Τουρκοχωρίτης (46′ Σαρδέλης), Τερεζίου (46′ Μπιλάλ), Αλμπάνης, Ηλιάδης.