Με Σαρδέλη η Ελπίδων 2-0 στη Λευκορωσία! (video)

Την αήττητη πορεία της στα προκριματικά του Euro 2023 συνέχισε η Εθνική Ελλάδας Κ21, η οποία έφυγε με το τρίποντο από την Λευκορωσία επικρατώντας 2-0 της ομώνυμης ομάδας με τα γκολ των Διαμαντή και Σαρδέλη

Με τον Καλαματιανό μεσοεπιθετικό Γιάννη Σαρδέλη να βρίσκει δίχτυα σε ένα ακόμη ματς, η Εθνική Ελπίδων έκανε ένα ακόμα βήμα στην προσπάθεια να βρεθεί στην τελική φάση του Euro 2023. Η γαλανόλευκη ομάδα του Γιώργου Σίμου επικράτησε 2-0 της Λευκορωσίας εκτός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή του 4ου προκριματικού ομίλου (με ματς παραπάνω έναντι της Κύπρου και της Πορτογαλίας) με 8 βαθμούς.

Ο δρόμος για το τρίποντο της γαλανόλευκης άνοιξε στο 27ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά οι παίκτες της Λευκορωσίας απέτυχαν να απομακρύνουν από τη μικρή περιοχή τους, με τους διεθνείς να εκμεταλλεύονται τη σύγχυση στα αντίπαλα καρέ και τον στόπερ του ΟΦΗ, Απόστολο Διαμαντή, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ (1-0).

Έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου κλείδωσε η σημαντική για την Εθνική, μέσα από ένα πολύ όμορφο γκολ. Ο Χριστόπουλος χόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο με φοβερή ντρίμπλα και ξεχύθηκε προς την αντίπαλη περιοχή, για να δώσει ασίστ στον Σαρδέλη και τον μεσοεπιθετικό του Παναθηναϊκού να μη δυσκολεύεται να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Η σύνθεση της Εθνικής Ελλάδας: Τζολάκης, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Διαμαντής, Χριστόπουλος, Ζαγαρίτης, Τσινγκάρας (75′ Θυμιάνης), Κανελλόπουλος, Σουρλής, Λόλης (75′ Σαρδέλης), Κούτσιας (61′ Χριστόπουλος)