MESSINIA PLUS

Ρολάν Γκαρός: Συγκλονιστικός Τσιτσιπάς έχασε 3-2 από τον κορυφαίο τενίστα Τζόκοβιτς

Μετά από μια μεγάλη μάχη που διήρκεσε 4 ώρες ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από το νο 1 στον κόσμο Νόβακ Τζόκοβιτς στον δεύτερο ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός, παρά το ότι προσπάθησε να γυρίσει τον αγώνα και να ισοφαρίσει αρχικά με 2-2 σετ, από το αρχικό 0-2 του Σέρβου τενίστα.

Κάποια λάθη του Τσιτσιπά σε φαινομενικά εύκολους πόντους και το μεγάλο ατού του Τζόκοβιτς στην άμυνα από το σερβίς αλλά και η εμπειρία του δεν επέτρεψαν στον Έλληνα πρωταθλητή να ολοκληρώσει την ανατροπή, πρόσφεραν ωστόσο και οι δύο τενίστες στιγμές αγωνίας και όμορφο θέαμα υψηλού επιπέδου!

Ο Νόλε, μετά από φοβερή μάχη υπό το φως των προβολέων στο Philippe Chatrier, επικράτησε 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 του μαχητικού Τσιτσιπά και προκρίθηκε 27ο τελικό του σε Grand Slam διοργάνωση, εκεί όπου την Κυριακή απέναντι στον Βασιλιά του Παρισιού, τον Ράφα Ναδάλ, θα διεκδικήσει τον 18ο Major τίτλο του.

Το Νο1 του κόσμου, κυριαρχούσε στο ματς για σχεδόν τρία σετ και είχε match point, σερβίροντας στο 5-4 του 3ου σετ για τη νίκη, όμως ο Τσιτσιπάς με απίστευτη προσπάθεια, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ και να στείλει τον ημιτελικό στο 5ο σετ.

Εκεί, η κούραση κατέβαλε τον Στέφανο Τσιτσιπά με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να διαχειρίζεται καλύτερα τις κρίσιμες καταστάσεις και με το προβάδισμα που πήρε από το ξεκίνημα του καθοριστικού σετ, έφτασε στην τελική επικράτηση μετά από 4 ώρες εξαντλητικού ματς.