Ράχη- Αναγέννηση Παραλίας 3-1: Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα

Ξεκίνημα με το δεξί έκανε η Ράχη στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής καθώς επιβλήθηκε δύσκολα με 3-1 της Αναγέννησης Παραλίας.

Το ματς που έγινε υπό το -λιγοστό- φως στο “Παν. Μπαχράμης”, ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκειά του με τους γηπεδούχους να είναι περισσότερο τυχεροί στο πρώτο μέρος και να προηγούνται με αυτογκόλ και τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στο ξεκίνημα του β’ μέρους αλλά να φτάνουν στην ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι τελικά εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και με δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά έφτασαν στο πρώτο τρίποντο.

Το ματς

Η Ράχη πήρε κεφάλι στο σκορ με την συμπλήρωση 15’ αγώνα όταν ο Κουρούσιας στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα μετά από φάουλ του Γιαννόπουλου την έστειλε στο βάθος της εστίας του Π. Σταθόπουλου σημειώνοντας με αυτογκόλ το 1-0.

Τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν πιο δύσκολα στο 53΄όταν ο διαιτητής Καυκάς απέβαλλε με δυο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό τον Γιάννη Σταθόπουλο για διαμαρτυρία. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι διεκόπη για τρία λεπτά και αποβλήθηκε παράγοντας των φιλοξενούμενων.

Στην επανέναρξη, παρότι με παίκτη λιγότερο η Αναγέννηση βγήκε στην επίθεση και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ομέρι, ο οποίος νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς έπβειτα από κόρνερ του Ηλιόπουλου, κάνοντας το 1-1 στο 73ο λεπτό.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε στο 80’ με τον Ζωγόπουλο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει τη λύση με πλασέ στην κίνηση έπειτα από ωραία προσπάθεια του Κωστέα.

Στο 82΄ο Τρικουράκης έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ να “κλειδώσει” τη νίκη αλλά νικήθηκε από τον Σταθόπουλο, γκολ τελικά που ήρθε στο 94’ όταν μετά απο τακουνάκι του Τσίρμπα ο Γιαννόπουλος πλάσαρε εύστοχα για το 3-1.

ΠΑΣ ΡΑΧΗΣ (Αλέξης Ζωγόπουλος, Χρήστος Παπαγεωργίου): Μ. Τσέλα, Καπόγλης, Δ. Τσέλα, Μπέγκα (63′ Ζωγόπουλος), Γιαννόπουλος, Γρ. Γρ. Παπαγεωργίου (84′ Τσίρμπας), Θ. Κωστέας (90+4′), Τρικουράκης, Πετσόπουλος, Γ. Κωστέας, Γεωργουλάκος

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (Νίκος Μανιατέας): Π. Σταθόπουλος, Ντέρτζια, Κουρούσιας, Γιαννόπουλος (90+1′ Χαρμπούτ), Φουρναράκος, Μέτσο, Ι. Σταθόπουλος, Σωτηράκος, Πάνου (46′ Ομέρι), Καρμπαλιώτης, Ηλιόπουλος.