Πρωταθλητής Ευρώπης με τρομερό άλμα στα 8,52 μέτρα ο εκπληκτικός Μίλτος Τεντόγλου (βίντεο)

Στο Μόναχο ο Έλληνας σούπερ σταρ του μήκους υπερασπίστηκε με χαρακτηριστική άνεση τον τίτλο που είχε κερδίσει το 2018 στο Βερολίνο

Άλλη μία μοναδική παράσταση έδωσε ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο Έλληνας σούπερ σταρ του άλματος εις μήκος μετέτρεψε σε… παιχνιδάκι τον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μόναχο και με επίδοση 8,52μ. διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης, που είχε κερδίσει το 2018 στο Βερολίνο, κατακτώντας το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα σήμερα, μετά από εκείνο της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη στα 35χλμ. βάδην.

Μετά το άκυρο πρώτο άλμα, ο Τεντόγλου φρόντισε να στείλει το μηνυμά του στους αντιπάλους του, αφού προσγειώθηκε στα 8,23 μέτρα. Στην τρίτη του προσπάθεια έφτασε τα 8,35 μέτρα και στην τέταρτη φρόντισε να τελειώσει κάθε κουβέντα για την πρώτη θέση φτάνοντας τα 8,52 μέτρα, που είναι και ρεκόρ αγώνων. Από κει και πέρα, άφησε τα τελευταία άλματα, αφού ήταν… εκτός συναγωνισμού

Τρομερή μάχη έγινε για τα υπόλοιπα μετάλλια, αφού τρεις αθλητές είχαν καλύτερη επίδοση στα 8,06μ. και η κατάταξη κρίθηκε στις καλύτερες δεύτερες προσπάθειες: ασημένιο μετάλλιο ο Βρετανός Τζέικομπ Φίντσαμ-Ντιουκς, χάλκινο ο Σουηδός Τομπίας.

Η κατάταξη του τελικού

Μίλτος Τεντόγλου 8.52

Τζέικομπ Φίντσαμ-Ντιουκς (Μ. Βρετανία) 8.06μ.