Πρόκριση στο EURO με εννιάρα από το Βέλγιο

Το Βέλγιο διέλυσε με 9-0 (28’, 41’, Λουκάκου, 31’ Τσαντλί, 35’ αυτ. Μπρολί, 43’ Αλντερβάιρελντ, 45’ Τίλεμανς, 79’ Μπεντέκε, 84’ πεν. Βερσάερεν, 90’ Καστάν) το Σαν Μαρίνο για τον 9ο όμιλο και πήρε και μαθηματικά την πρόκριση για τα τελικά του EURO 2020.

Για τον ίδιο όμιλο, η Ρωσία «καθάρισε» με 4-0 εντός έδρας την Σκωτία και απλά περιμένει την μαθηματική επιβεβαίωση της πρόκρισή της. Ο Τζούμπα στο 57’ άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα (60’) ο Οτζόεφ έκανε το 2-0. Ο Τζούμπα στο 70’ έγραψε το 3-0 και ο Γκολόβιν στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Το ματς της βραδιάς έγινε στο Ντε Κάιπ του Ρότερνταμ, όπου η Ολλανδία, ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 και με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά πήρε τεράστια νίκη επί της Βόρειας Ιρλανδίας.